" />

Motosiklet beyni neden yanar

Her elektronik ve motorlu olarak çalışan araçlarda olduğu gibi motosikletlerde de belirli bir işleyiş ve prensipler doğrultusunda aracın hareketi sağlanır. Burada bir takım elektronik devreler ve mekanik cihazların işleyişi ile motosiklet çalışır.

Arabalarda olduğu gibi motosikletlerde bir takım parçalar ve bu parçaları kontrol eden ünitelerden oluşmaktadır. Örneğin motosikletin ateşlemesini sağlayan kontrol ünitesi veya sinyal lambasının çalışmasını sağlayan başka bir ünitedir. Tüm bu üniteler aslında motosikletin işleyişini daha sağlıklı hale getirerek yolda güvenle ilerlememizi ve mekanizmanın iyi bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Tüm bu kontrol üniteleri genel olarak motosiklet üzerinde beyin olarak adlandırılır. Bu beyinler sayesinde motosiklet üzerinde birçok işlev kolaylıkla yerine getirilir. Herhangi bir arıza sonrası kullanılmak istenen işlev yerine getirilemeyeceğinden motosiklet üzerinde beynin kontrol amaçlı olarak önemi fazladır.

Motosiklet üzerinde elektronik sistemler farklılık arz eder. Çünkü her devrenin kendine has işleyişi ve kullanım alanları vardır. Güç üreten ve sistemi besleyen kaynaklar alternatör ve akü olarak adlandırılır. Ateşleme ve enjeksiyon üniteleri genel olarak motosiklet üzerinde kontrolleri sağlayan sistemelerdir. Ayrıca bunlara ek olarak motosikletler üzerinde elektriği tüketen sinyaller, ikaz lambaları da bulunmaktadır.

Motosiklet üzerinde devrelerin kontrol ettiği anahtar görevi gören röle adı verilen parçalarda son derece önemli işlevleri bulunmaktadır. Röle elektrik ile çalışan ve sistemin kontrolünü sağladığı anahtarlardır. Röleler büyük bağlantı uçlarını üzerlerinde toplayarak sistemlerde kontrol sağlanması için vazgeçilmez elemanlardan biri olarak karşımıza çıkar.

Bir de motosiklet sürücüleri tarafından yanlış bilinen bazı durumları açıklamakta fayda var. Bu tip yanlış bilgiler yüzünden motosiklet beyni yanması gibi pek çok soruna davetiye çıkartabilirsiniz. Öncelikle motosikletin kutup başlarını kısa devre yapmak son derece tehlikeli ve yapılmaması gereken bir işlemdir. Ortaya çıkan kıvılcımlar nedeniyle akünün patlaması gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Bu bakımdan her iki kutup başı birbirine sürtülmemelidir.

Bir de akü kutup başlarının oksitlenmesini önlemek adına gres yağı sürülmesi son derece yanlış bir uygulamadır. Çünkü gres yağı içinde bulunan asit akü kutup başlarının daha kolay bir şekilde oksitlenmesine neden olacaktır. Bu bakımdan akü kutup başlarına gres yağı sürülmemelidir. Gres yağı yerine vazelin sürülmelidir. Vazelin içerisindeki maddelerden dolayı hem oksitlenmeyi korur hem de akü kutup başlarının bozulmasını önler. Gelelim farklı bir şekilde yapılan bir yanlışa daha.

Otomobil aküsünden motosiklet aküsüne takviye yapmak son derece hatalı bir işlemdir. Motosiklet aküsü yapısı itibariyle otomobil aküsünden daha farklı bir amper değerine sahip olduğundan akünün arızalanmasına neden olacaktır. Takviyenin bu şekilde yapılması ayrıca motosiklet beyni olarak tabir edilen parçanın da yanmasına ve işlevini yitirmesine neden olacaktır. Bu bakımdan motosiklet üzerinde yer alan teknik verilere dikkat  ederek ona göre bir müdahalede bulunmak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın