Motosiklet beygir gücü artırma

Motosiklet motor gücünü artırmak için bazı yollar bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde belirli bir oran güç artışı sağlamanız mümkün. Motosiklet motor gücü artırmak konusunda en çok başvurulan yöntemler ise şu şekilde:

İlk yönteme baktığımızda motor açılarak silindir, silindir kapağı ve piston eksantrikleri değiştirilerek motor gücü artışı sağlanabilir. Fakat bu yolla hem istenen artış ciddi anlamda sağlanamazken aynı zamanda ciddi bütçelerin harcanmasına da neden olmaktadır. İkinci yol ise motor içerisine daha fazla benzin girmesi sağlanarak ve hava akışı artırılarak performansta artış sağlanabilmektedir. Bu şekilde hem daha ucuz bir performans artışı sağlanabilmektedir.

Motor gücünü artırmada jet kit kullanımı, big bore kit, eksantrik mili ve üst kapak değişimi, lastik değişimi, süspansiyon iyileştirmeleri, turbo ve nos kullanımı, ateşleme sistemlerinin geliştirilmesi, frenlerin güçlendirilmesi, hava filtrelerinin değiştirilmesi ve ön-arka dişlilerin değiştirilmesi gibi yöntemler sayılabilir.

Motor gücü artırılırken her zaman motorun mevcut durumuna göre hareket edilmesi gerekilmelidir. Ayrıca motorla uyumlu olacak parça seçimi de performans artırmada oldukça önemli kriterlerdendir. Gelelim performans artıran unsurların nasıl olacağına:

Motosiklet beygir gücü artırma yöntemlerinden biri jet kittir. Jet kit, hava ayarını yapan iğne, vida ve yay setlerinden oluşur. Bu setler sayesinde motora giren hava akışı düzenlenir ve bu sayede motorda performans artışı sağlanabilir. Ayrıca modifiye edilmiş exhaust kullanılara hem gösterişli bir seçim yapılabilir hem de performansta iyileşme sağlanabilir. Ateşleme sistemlerinde sağlanacak geliştirmeler ile beraber motosiklette performans artışı yakalayabilirsiniz.

Motosiklet ateşleme sisteminde daha fazla kıvılcım çıkartacak parçaları entegre ederek performansa etki edebilirsiniz. Bir diğer performans artıran uygulamada Big Bore Kit uygulamasıdır. Big Bore Kit, motosiklette blog genişletme uygulaması olarak önümüze çıkmaktadır. Fakat bu sistemi uygulamak için 4 silindirden daha büyük bir hacme sahip bir motosiklet kullanmalısınız. Big Bore Kit uygulaması ile daha şiddetli yanmalar sağlanacağı için motosikletinizin performansında artış olacaktır. Performans artışında önemli elemanlardan biri de frenlerin güçlendirilmesidir.

Fabrika çıkışlı bir fren sistemi modifiyeli bir motoru durduramayacağından özellikle fren hortumları geniş ve için teflon gibi güçlü bir malzeme ile kaplı fren sistemleri tercih edilmelidir. Performans artışında en çok başvurulan yöntemlerden biri de kuşkusuz hava filtresi değişimleridir. Hava filtresi değişimleri ile daha güçlü motor gücü elde edilebilir.

Toparlamak gerekirse motosikletinizin gücünü artırmak birçok yolla mümkün durumdadır. Uygulamalar neticesinde motosiklet gücü ciddi anlamda artarken unutulmaması gereken konulardan biri de güvenliktir. Bu bakımdan motosikletin rahatça durabilmesi adına fren sistemlerinin güçlendirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca performansı yüksek olan motosiklet kullanırken kişisel olarak tedbirlerinizi almanızda sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Ayrıca şu da bilinmesi gerekiyor ki motor gücünü artırırken eldeki motosikletinize uygun olacak şekilde parçalar kullanılarak verimli bir artış sağlamak mümkün.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın