" />

Motor suyuna karışan yağ nasıl temizlenir

Günümüz şartlarına daha uygun olarak üretilen yeni nesil araçlar birçok anlamda eski araçlara göre daha teknolojik ve kullanışlı olmaları ile dikkat çekiyor. Akıllı araçlarda birçok sensör vasıtası ile genel durum hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Her ne kadar araçlar gelişse de bazı durumlarda istenmeye durumlar meydana gelebiliyor. Bunlardan biri de motor suyuna karışan yağ durumu.

Yeni nesil araçlarda daha fazla rastlanılan motor suyuna yağ karışması durumunda bazı sorunlarda beraberinde gelmektedir. Sorunlardan ilki kimi zaman sıklıkla duyduğumuz “conta yakma” tabiridir. Motor suyuna yağ karışması ise aslında şu şekilde olmaktadır: Araba motoru temelde 2 parçadan oluşmaktadır. Motor bloğu ve silindir kapağı. Bu 2 parça arasında ise silindir contası adı verilen bir parça bulunmaktadır. Silindir contası her parçada olduğu gibi zamanla aşınabilen ve işlevini yitirebilen bir yapıdadır.

Fakat silindir contasının normalden daha kısa sürede işlevini yitirmesi ise beklenmeyen durumlardan biridir. Silindir contasının aşınmasında temel sebeplerden biri kalitesiz ve daha çok aşındırıcı özelliğe sahip antifriz kullanılmasıdır. Aşındırıcı özellikteki bu antifrizler motor bloğu ve silindir kapağı arasında yer alan silindir contasının daha kolay aşınmasına neden olur. Silindir contası bulunduğu alanda ise birden fazla yağ ve su kanalları geçmektedir. Bu bakımdan işlevini yitiren silindir contası motor suyuna yağ karışmasına neden olur.

Motor suyuna karışan yağ durumu silindir contasının yanmasından dolayıdır ve bu araçta bir takım anormalliklere neden olur. Silindir contası yanan ve motor suyuna yağ karışan araçta ilk olarak çalışmada bir anormallik görünmektedir. Ayrıca araçta çok hızlı bir şekilde su eksilmesi yaşanmaktadır. Bu bakımdan silindir contası değiştirilerek sorun ortadan kaldırılmalıdır.

Bir diğer motor yağına su karışması hadisesi yeni nesil araçlardaki yağ soğutucusu kaynaklıdır. Bu araçlarda yağ filtresi altında yer alan bir yağ soğutma görevine sahip petek bulunmaktadır. Bu petek araç içerisinde yer alan yağın belirli bir sıcaklıkta kalması için motor içerisindeki sudan yararlanarak görevini sürdürmektedir. Fakat zamanla peteğin çürümesi ya da petekteki bir delinmeden dolayı su kaçağı oluşması içerisindeki yağ ve suyun birbirine karışmasına neden olmaktadır.

Bu durum ile karşılaştığınızda araç içerisinde ya da dışında herhangi bir anormal ses, koku vb.şeyler duyulmaz. Aracın çalışmasında herhangi bir anormallikte sezmezsiniz. Ancak petek kontrol genleşme bidonu adı verilen parçada olmaması gereken motor suyuna yağ karışması hadisesine rastlayabilirsiniz. Bidon etrafında ve içinde yağ lekeleri gördüğünüz bu durumda araçta motor suyu içerisine yağ karıştığını anlayabilirsiniz.

Araçlar istenmeyecek durumlardan biri olan motor suyuna karışan yağ durumu özellikle kalitesiz malzemelerin sebep olduğunu görmekteyiz. Ucuz ve kalitesiz malzemeler yerine orijinal ve kaliteli yedek parçalar kullanılarak istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz. Bu bakımdan her zaman aracınızı ve kendinizi düşünerek parça seçimlerinde dikkatli olmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 9 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın