" />

CG modifiye nasıl yapılır

Motosikletlerde belirli bir performans artışı modifiye edilen motor parçaları ile mümkün durumdadır. Bu sayede motosiklet motorundan elde edilen güç maksimum seviyelere çıkabilmektedir. Burada önemli olan motorun ne kadar bir kapasitesi olduğu ne kadar bir yükseltmeyi kaldırabileceğidir.

CG modifiye türü de motor üzerinde ciddi bir performans artışı sağlamak için bir takım modifikasyonları içermektedir. Öncelikle bilinmelidir ki motorda gerçek performansı artıran unsur silindir içindeki patlamadır. Silindir içinde yer alan patlama ne kadar büyük olursa motosikletin motor gücü o denli artacaktır. Karbüratörlü motorlarda ise bu durum hava-yakıt karışımının ne kadar iyi şekilde karıştığı ve ne denli büyük patladığı oldukça önemlidir.

Atmosferik motorlarda ise bu durum silindir içerisinde ne denli büyük olmasıyla ilgilidir. Burada önemli olan patlama hacmini olabildiğince artırmak gerektiğidir. Normal silindir hacimlerinde oluşan patlamadan daha büyük patlama yakalanarak performans artışı sağlanabilir. Patlama hacmini artırmak içinse piston aralığının normalden daha fazla artırılması gerekiyor.

Normalde 62 MM olan orijinal piston aralığı 65 MM’ye çıkartılarak 149 CC’den 166 CC’ye güç artışı elde edilebilir. Bir diğer önemli artışta krank değişimidir. Piston aralığına uygun olarak kranklar uzatılarak performansta önemli artışlar yakalanabilir.

Performans artışında önemli değişimlerde motor sistemleri içerisindeki karbüratör sistemi değişikliği ile sağlanabilir. Jet kit adı verilen modifiye türü ile benzin hava karışımı üst düzeylere çıkartılarak motor performansında artış elde edilmiş olur. Jet Kit değişimlerinde önemli ayrıntılardan biri motorunuza uygun olan Jet Kit setinin alınmasıdır. Jet Kit ayarlaması ile benzin ve hava karışımı daha iyi yapılarak performans eskiye nazaran daha da artırılır.

Bir diğer performans artıran uygulamalardan biri de ateşleme sistemlerinde yapılacak olan güçlendirmelerdir. Buji aralarının açılması ile beraber motor performansı ciddi manada artmaktadır. Buradaki modifikasyon daha çok kıvılcım boylarının uzayıp süresinin artmasına neden olmaktadır. Bu da sistemin daha performanslı çalışmasına neden olmaktadır.

Performans konusunda önemli artışlardan biri de kablo değişimlerinin yapılması ile mümkündür. Mevcut kablolar yerine iletkenliği daha iyi gerçekleştiren kablolar tercih edilir. Bu sayede motorun performansında artış yakalanır.

Motorların silindir hacimlerine göre de modifiye işlemleri birbirindan farklılık gösterir. Big Bore Kit adı verilen modifiye ile silindir hacimlerine göre motor gücünde belirli bir artışın yakalanması sağlanır. Motor güçlerinin artışında motor hacmi ne kadar artırılabileceğine dair bizlere çeşitli fikirler vermektedir. Motosiklet markası ve malzeme durum da cg modifiye de kilit rol oynayan önemli konulardandır. Motor performansının artışının yanında her zaman olduğu gibi kişisel olarak hayati tehlikelere sokacak hızda gidilmemeli, fren tertibatlarının olabildiğince kaliteli ve yeni sistemin uygun bir şekilde kullanabileceği bir özellikte olmalıdır. CG modifiye ile motor performanslarınız çok daha fazla artacaktır. Bu şekilde motosikletten aldığınız heyecanda paralel olarak artış gösterecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın