Alfa Romeo nerenin arabası

1910 yılında İtalya’nın başkentinde kurulan, ilk kurulduğunda kamyon, basit araçlar ve traktör üretimi yapan bir araba üreticisidir. Firmayı kuran Milano’lu zengin ve siyasi anlamda konjonktür sahibi aile sayesinde firma İtalya’da kısa süre içerisinde tanınan bir marka olmayı başardı. İtalya’da çok popüler olmasına rağmen, Avrupa çapında bir türlü ses getiremeyen firma bu amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdürdü ve  sonunda 1960’lı yıllarda Avrupa çapında bilinen bir firma haline geldi. Avrupa çapında bilinen bir marka haline geldikten sonra farklı alanlarda da faliyet göstermek isteyen firma spor araba üretimi yapmaya karar verdi. Spor arabaları ile Avrupa ülkelerinde yeni bir hava getiren Alfa Romeo, spor arabaları ile çok tutulunca diğer üretimini yaptığı araçlar yerine bu alana yoğunlaşmayı tercih etti.

Alfa Romeo, kurulduğu ilk yıl bir sembol arayışına girdi. Firma sahipleri kendi ailelerinin sembolü olan açık mavi zemin üzerine taç giymiş yılan ve Milano şehrinin sembolü olan beyaz üzerine kırmızı haç sembolü arasında kaldı. Bu durum üzerine firma sahibi olan aile bu iki sembolü bir arada kullanmaya karar vererek, iki sembolü birleştirip tek bir sembol haline getirerek araçlarında kullandılar ve günümüzde de halen aynı sembol kullanılmaktadır.

Firma 1911 yılında bir araba yarışına katılmak üzere deneme amaçlı spor araç üretimi yapmaya karar verir. Bu yarış için yer tutuşu yüksek ve hızlı bir araç yapmak üzere Giuseppe Merosi kolları sıvar ve şık bir tasarıma sahip, güçlü bir araç üretimi gerçekleştirir. Yarışta Alfa Romeo’nun bu aracını izleyenler oldukça beğenir ve gelecekte spor araba üretiminin fitilini ateşleyen ilk olay belki de bu olur.

1986 yılına gelene kadar firma pek çok ödül ve başarıya sahip olmuş ve sahibi olan ailenin elinde kalmıştır. 1986 senesinde, İtalya’nın en büyük araba üreticisi firmalarından birisi olan Fiat’ın dikkatini çekti ve Fiat tarafından satın alındı. Günümüzde halen Fiat firmasının bünyesinde üretim gerçekleştirmektedir.

Günümüzde dünya çapında spor ve lüks araç pazarında büyük pay sahipleri arasında bulunan Alfa Romeo günümüzde rakiplerine çok fazla ayak uyduramasada köklü geçmişi ile hala pazarda tutunabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın