" />

Anadol nerenin arabası

Hakkında metiyeler düzülebilecek, Türkiye’nin ilk yerli otomobil markasıdır. Anadol markası altında ilk üretilen aracın bütün parçaları tamamen yerli değildi, aracın önemli kısımlarını oluşturan şasi, motor ve şanzıman Ford markasından, tasarımı ise İngiliz araba tasarım firması Reliant’tan alınmıştır.

Anadol nerenin arabası

Pek çok insan tarafından ilk tamamen yerli üretim araç markası olarak görülse de bu fikir yanlıştır.  İlk yerli üretim araç olarak nitelendirilebilecek olan araç “Devrim” aracıdır. Tasarım, motor ve önemli diğer aksanları Türkiye’de üretilmiş olan Devrim aracının seri üretimi gerçekleşmemiştir.

Türkiye’de üretilen ilk araç, Vehbi Koç tarafından 1928 yılında kurmuş olduğu Otokoç tesislerinde üretilmiştir. Türkiye üretimi tesis kurulduğu yıl değil, 24 yıl sonra yani 1954 senesinde gerçekleşmiştir. Koç firması ilk olarak  Ford ile anlaştıkları için Ford marka kamyonların üretimini üstlendi.

Anadol, Vehbi Koç’un katılmış olduğu İzmir araç fuarında gördüğü, fiberglas teknolojiden yararlanılarak yapılan maliyeti ucuz bir araç ile cesaretlenerek kurduğu bir firmadır. 1966 senesinde kurulan Anadol, Ford ve Koç ortaklığı ile üretim gerçekleştirmiştir.

Firmanın ismi açılan bir isim yarışmasında en çok oylanarak finale kalan ve Anadolu isminden türetilmiş bir isimdir. Final oylamasını ise Vehbi Koç yaparak, Anadol ismini firması için uygun görmüştür. Anadol firmasının sembolü için farklı fikirler ortaya atılmıştır. Bu fikirler arasında ay ve yıldız , Çanakkale anıtı gibi farklı fikirler vardı. Firma amblem olarak Hitit sembolü olan geyik kafasını seçmiştir.

Anadol ilk üretilmeye başlandığı yıl olan 1966’da satışa çıkmak için gerekli izin belgeleri ve kontrollerin gerçekleşememesi nedeniyle ancak 1967 senesinde trafiğe çıkabilmiştir. Anadol’un bütün modellerinde cam elyafı ve polyester kullanılmıştır. Anadol motorunu Ford’dan almış ve ilk olarak 1200 cc’lik Kent motoru tercih etmiştir. Üretiminde maliyeti düşürmek için kullanılan malzemelerin dayanıksız oluşu nedeniyle trafikte insanlara çok fazla güven vermemiştir.

Anadol marka otomobiller üretim ve satış süreci olan 17 yılda toplam 87 bin adet satış gerçekleştirebilmiştir. Anadol günümüzde müzelik olarak nadir bir klasik eser olarak görülmekte ve meraklıları tarafından sergilenmektedir. Anadol marka araçları maliyet açısından beğenen İngilizler, sömürge ülkeleri olan Yeni Zellanda’da bu aracın aynısını üretmişler ve o bölgede satışını yapmışlardır. Bu işlem için lisans hakkı Koç firmasından satın alınmıştır.

Anadol’un üretimi 1984 senesinde sonlandırılmış ve yerine Ford Taunus üretimi yapılmaya başlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın