" />

LPG Sigortası Nerede

Ülkemizde normalde iki tip motor üretilmektedir. Benzin ve dizel yani motorin ile çalışan motorlar bulunmaktadır. Ancak benzin fiyatlarının ülkemizde çok yüksek olması nedeniyle sürekli olarak alternatif yakıtlara yönelim yaşanmaktadır.

Bu yatıkların arasında en popüler olanı LPG yani gaz ile çalışan motor seçeneğidir. Bazı fabrikalar bu konuda direkt olarak üretim yaparak araçlarını piyasaya sürerken bazılarıysa sonradan bu sistemi araçlarına taktırmaktadır. 15 yıldan daha fazla geçmişi olan bu sistem ülkemiz yollarında bulunan benzinli araçların neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Daha uygun fiyatlarlar ile yolculuk yapmak için tercih edilen bu sistemin bazı detayları büyük önem arz etmektedir. Bunların arasında LPG sigortası ilk sırada gelmektedir.

Birçok insan LPG sigortası nerede sorusuna cevap arar. Bu sistemde bir arıza olması halinde aracınız bir türlü çalışmayacaktır. Bilenler bu sistemi devre dışı bırakan bir yöntemle araçlarını çalıştırır. Sigortanın atması ya da yanması nedeniyle yaşanan temassızlıklar aracın LPG’de çalışmasının önüne geçecektir.

Bildiğiniz gibi LPG’li araçların motor kısmında beyin denilen gri renkten oluşan tekerlek biçiminde bir parça vardır. Bu aracın yakıt sistemini değiştirilmesi için kullanılmaktadır. Bu sistem ile araç tamamıyla LPG’ye dönüşür. Depodan gelen gaz buradan geçerek motorun güç üretmesine yardımcı olur. Aracı benzine geçirmek ve içerisinde ki gaz miktarını görebilmek için araç içerisine bir gösterge paneli takılmaktadır.

Bu panelin çekilmesi için elektrik kabloları ile araç içerisine bir hat çekilir. Bu esnada sigorta da sisteme dahil edilir.

İşte LPG sigortası bu gösterge panelinin hemen altında yer almaktadır. İşin ustaları bu konuda size bilgi verecektir. Araçtan elektrik alması için de beyin bölümünün yanında soketle birlikte bir sigorta bulunmaktadır.

Bu iki noktanın herhangi bir tanesinde bir kaçak ya da kablolarda bir hasar oluşmuşta aracın çalışmaması durumu yaşanabilir. Bu nedenle yaşanabilecek sorunlar aracın yolda kalmasına neden olabilir. Eğer sistem konusunda gerekli bilginiz yoksa oto sanayilere giderek LPG ustalarından yardım isteyebilirsiniz. Ya da sistemi takan bir merkeze uğramanız sorununuzun çözümü için yeterli olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın