" />

Kross nerenin malı

Kross markası ile ülkemizde iki ürün var. Biri bisiklet markası diğeri ise motor yağı markası. Motor yağı markasının bir de yabancı menşeili olanı vardır. Şimdi bu markaları ve hangi ülkelere ait olduğunu inceleyelim.

Kross bisiklet hangi ülkenin malı ?

Cross değil de Kross diye yazıldığı için Türk menşeili zannedebilirsiniz. Kross bisiklet firması bir Polonya Markasıdır. Şirket 90’lı yıllarda Polonyanın Przasnysz şehrinde üretime başlamıştır. 2006 yılından sonra bisiklet sektöründe atağa geçmiş ve marka bilinirliğinde üst seviyeye çıkmıştır.

Kross markasının bisikletleri ülkemizdeki mağazalarda birkaç yıldır satılmaktadır.

Kross yağ markası hangi ülkenin ?

Bir yerli malı Kross firması var. Bu firma motor yağı, şanzıman yağı ve hidrolik yağı üzerine çalışıyor. Ürünleri ithal mi ediyor, kendi mi üretiyor tespit edemedik. Sahibi kim onu da bilmiyoruz.

Henüz piyasada yeni yeni bilinmeye başlayan bir firma. Firmanın kökleri belki eskidir ama piyasaya hakim olan global motor yağı firmalarının gölgesi altında kalmış olabilir.

Kross yağ firmasının Petrol San. Ve Tic. AŞ’nin Promix ve Profix markaları ile aynı aileden olduğunu düşünmekteyiz.

Türkiye’deki Kross firmasının ürün amblemi aşağıdaki resimdeki gibi.

Bir de yabancı piyasalarda bulunan Kross markası var. O da motor yağı üzerine çalışıyor. Amblemi at şeklinde. Romanya kökenli olduğunu düşünüyoruz.

Bu iki firma arasında bağ olma ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Peki ürünleri nasıl derseniz, o konuda yorumları size bırakıyoruz çünkü en bilinen 10 motor yağı firması listesi içine Kross girmiyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın