" />

LPG de Silkeleme ve Gaz Yememe Sorunu Neden Olur

LPG’li araçlarda farklı nedenlerden dolayı başlıkta belirtilen aracın silkelenmesi veya gaz yememe sorunu yaşanabilir. Bu sorunlar sistemin sıralı sistem ya da düz sistem olmasına göre değişik nedenlerden dolayı yaşanabilir. Sorun tamamıyla LPG’den oluşacak diye bir neden olmadığını belirtelim.

Motorda yaşanabilecek sorunlarda bu sistem üzerinden teklemelerin yaşanmasına neden olacaktır. Araçtan yeterli performansın alınmamasına ve yolculuğun çok kötü geçmesine neden olabilir. Sürekli bu şekilde kullanılması da sorunun daha büyük nedenlere yol açmasına neden olabilir o nedenle sorunların kısa sürede çözülerek araçta daha büyük hasarların oluşmasının önüne geçilmelidir.

Motor sisteminde yaşanan teklemeler farklı nedenlerden olabilir. 4 mevsimim yaşandığı noktalarda özellikle kış ayları öncesinde motor kontrol edilmeli ve hatalı parçalar tespit edilerek değiştirilmesi gerekmektedir. Subap ve sente ayarı da dikkat edilmesi gereken yerler arasındadır.

Bu ayarlar uzun süre kontrol edilmezse kendisini değiştirme özelliğine sahiptirler. Motorun suyunda yaşanan eksiklikte buna neden olabilir. Su eksikliği nedeniyle LPG beyni yeterli derecede ısınamayacağından yakıtın yanma odasına daha fazla gitme durumu yaşanabilir.

Bu da tekmelere neden olabilir. Eksoz manifold noktasında oluşacak bir kaçakta teklemeye neden olabilir. Eğer burada bir kaçak söz konusuysa gaz kokusu duyulacaktır. Elektrik tesisatında sorun olması da aracın kötü yollarda giderken teklemesine neden olabilir.

LPG sisteminde yaşanabilecek sorunlarda direkt olarak teklemelere neden olabilir. LPG ayarının yanlış yapılması özellikle aracın kalkış anında teklemelere neden olur. Düzensiz gaz akışının ortadan kalkması için ayar tekrar gözden geçirilmelidir. Gaz filtresi de mutlaka kontrol edilmelidir.

Uzun süre değiştirilmeyen bu filtre seyir halindeyken tıkanıklığa neden olarak teklemeye neden olabilir. LPG’nin elektrik tesisatının genelinde yaşanabilecek sorunlarda buna neden olabilir. Bu durum tüm sigorta sistemini kontrol edilerek farkına varılması ile temizlenebilir.

LPG beyninin zamanının tükenmesi de bu soruna neden olabilir. Her parçanın olduğu gibi LPG beyninin de bir ömrü bulunmaktadır. Ömrünü dolduran beyin değiştirilerek sorun çözülebilir. Bozulan beyin gazın düzensin gönderilmesine neden olacağı için tekleme ve silkeleme durumu yaşanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın