" />

LPG de hava filtresi patlaması

LPG’li araçlarda sık görülmeyen durumlardan birisi hava filtresinde patlama sesi duyulmasıdır. Gaz ile çalışan bir sistem olması nedeniyle genelde LPG’li araç sahiplerinde bu durumdan tedirgin olmaktadır. Bu durumun yaşanmasının birden fazla nedeni vardır. Bu nedenlerin hepsi dikkatli bir şekilde ustalar tarafından kontrol edilerek sorunun çözümü sağlanmalıdır. O nedenle aracınız bu sorunu yaşıyorsanız işin ehli bir ustaya giderek sorununuzun çözümünüzü sağlayabilirsiniz.

Aracınızı ustaya götürmeden önce patlama nedenleri hakkında biraz bilgi sahibi olmak belki daha fazla endişelenmeniz gerektiğini size gösterecektir. LPG sistemi benzinde olduğu gibi gaz ile havanın bir arada sıkıştırarak yakılması ile ortaya çıkan enerji ile aracın hareket etmesine yardımcı olmaktadır. Eğer bu noktada hava miktarı ayarlı değilse araçta patlama sesi duyulabilir.

Bu durum genelde kalkış esnasında yaşanmaktadır. LPG sisteminin en önemli parçası olan beyinde yaşanan bir arıza nedeniyle motora olması gerektiğinden fazla yakıt gönderebilir. Bu durum nedeniyle araçta boğulma yaşanabilir. Bu da ani gaz verilmesi nedeniyle patlamayı beraberinde getirir.

Ateşleme sisteminde yaşanabilecek herhangi bir sorunda patlamaya neden olabilir. Buji, buji kabloları, distribütör kapağı ve bobinde yaşanabilen bir sorun bu durumu ortaya çıkarabilir. Arızalar kontrol edilerek patlamanın önüne geçilebilir.

Motorun sente ayarı ve avans ayarında bozukluk varsa kalkış esnasında patlama meydana gelebilmektedir. Bu arızalardan hepsi aracın hava filtresinde patlama sesinin duyulmasına neden olabilir. Bu durum çözümü yukarı da bahsetmiş olduğumuz sorunlarının hepsinin tek tek kontrol edilmesi ile hızlı bir şekilce çözüme kavuşturulabilir.

Patlama motor sisteminden kaynaklanabileceği gibi araca sonradan monte edilen LPG sistemi nedeniyle de yaşanabilir. O nedenle sorunu tek bir yerde aramaktan ziyade farklı noktaları da kontrol etmek önemlidir. Hızlı ve sağlam bir tamirat ile bu sorundan kurtulabilmek mümkündür.

O nedenle patlama sesi olmaya başlamasından kısa bir süre LPG’li aracınızı bu konuda uzman olan kişilere götürmeniz herkes tarafından tavsiye edilir. İşinde uzman olan kişiler tarafından sorun kısa sürede tespit edilecek ve tekrarlanmamak üzere sorun tamamıyla çözülecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın