Led araba ampulleri neden arıza ışığı yakar

Arkadaşlar merhaba bugün size led oto ampullerinin neden arıza yaktığını anlatacağım. Videoyu izleyiniz.

 

VİDEO AÇIKLAMASI

Öncelikle voltmetremizi buzzer konumuna alalım. Bildiğiniz üzere araç sistemi devre tamamlamadan geçiyor. Yalnız led ampullerin devre tamamlama özelliği yoktur. Normal ampullerin üzerinde tel olduğu için bu devre tamamlamayı sağlıyor. Direnç oluşturarak yandığı için flumen ampuller. Bunları basit bir yöntemle size anlatacağım. Elimde voltmetre var.

Buzzer konumunda, ampulün uçlarına değdirdiğim zaman voltmetre uyarı veriyor çünkü ampul devreyi tamamlıyor bu ampulün bozuk olduğunu göstermez, devreyi tamamladığını gösterir. Çalışan bir led ampul artı ve eksi uçlarına değdirdiğim zaman herhangi bir ötme yok. Bu da araçlarımızda uyarı arıza ışığı yakmasına sebep oluyor aslında herhangi bir arızaya sebebiyet vermese de araçlarda arıza ışığı yakmasına sebep oluyor.

Peki bunun çözümü nedir? Onu da anlatayım size. Bunun çözümü çok basit aynı normal flumen ampullerde olduğu gibi bu ampullerin arkasına da 10 ohm’luk direnç bağladığınız zaman arıza ışığını söndürebiliyorsunuz. Herhangi bir problem yaratmıyor. Bu ampullerde olduğu gibi araç bunu da normal ampul zannediyor.

Herhangi bir oluşacak arıza ışığının çözümünü böyle bulabilirsiniz. Bunların arkasına 10 ohm’luk direnç bağlayarak aracın bunun gibi devreyi tamamladığını zannetmesini sağlayabilirsiniz. Bunu takarsanız arıza ışığı yakar ama herhangi bir araçta elektronik aksamda problem yaşatmaz.

Tabi ki yine sorumluluğu almamak üzere söylüyorum ama araçlar buna göre tasarlandığı için devreyi tamamlama özelliğine tasarlandığı için siz led olanı taktığınız zaman araç devreyi tamamlamadığı için arıza ışığı yakacak.

Dediğim gibi bunun çözümünü led’in artı ucuna direnç takarak bu sorunu halledebilirsiniz. Bugünlük bu kadar iyi günler diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın