" />

Krank keçesi yağ kaçağı önleme

Krank keçesi yağ kaçağı bazı araçlarda kronik bir soruna dönüşmüştür. Bununla birlikle yağ kaçağını önleme adına yapılabilecek birkaç husus vardır.

Krank keçesi yağ kaçağı nasıl anlaşılır ?

Krank keçesinden sızan yağ motor yağıdır ve rengi siyahtır. Sızıntılar araç hareket halindeyken değil de park halindeyken olur. Bu nedenle bir aracın yağ kaçırıp kaçırmadığını anlamak için park ettiği yere bakmak lazımdır. Burada dikkat edilecek husus yerde görülen lekelerin motor yağı olup olmadığıdır. Motor yağı siyaha yakın bir renk iken şanzıman yağı kırmızıya yakın bir renktir. Bu şekilde sızıntı olup olmadığı ve sızıntının nereden kaynaklandığı kabaca tespit edilebilir.

Aracın altında siyah lekeler olması krank keçesinde bir sorun olduğunun kesin bir kanıtı değildir. Belki de motor yağı fazla konulmuştur, fazlalık yağ atılıyor da olabilir.

Krank keçesi nerede bulunur ?

Motorun içinde bulunan krank milinin dışarıya çıkan uzantısının hemen altında bulunmaktadır. Bu parçanın kendisi ucuz ama değişimi için istenen işçilik ücreti fazladır. Bunun sebebi eskisini değiştirmek işleminin baskı balata değiştirme işleminden daha zorlu olmasıdır (Örneğin keçenin etrafındaki kepi gevşetmek için volant karter kapağı da sökülmektedir.)

İşçilik ücretinin fazla olmasının bir nedeni ise krank keçesinin tam yerine oturtmanın maharet ve deneyim gerektirmesidir.

Krank keçesi hangi malzemeden yapılır ?

Krank keçesi kauçuk ve metalden yapılmış yuvarlak şeklinde bir contadır. Bu malzemenin fiyatı 20 TL ile 50 TL arasında değişmektedir. Ucuz bir parça olsa da işlevleri önemlidir. Değişim yaparken araca uygun olanıyla değiştirmek gerekir. Aksi halde yağ kaçağı devam edebilir.

Krank keçesi ne işe yarar ?

Basit bileşen olmakla birlikte sürekli kullanıldığı için önemli bir parçadır. İşlevi krank mili tarafından atılan motor yağının dışarıya sızmasını önlemektir.

Krank keçesi neden yağ kaçırır ?

Krank keçesinin tahmini 100 bin kilometrelik bir ömrü vardır. Yıprandıkça sızıntı yapmaya başlar. Aracın bakımlarının yeterli düzeyde yapılmaması veya aracın hor kullanılması bu parçanın ömrünü de kısaltabilir. Bunun sonucu olarak krank keçesi zamanla kuruyabilir ve çatlayabilir. Bunun sonucu olarak yağ kaçırır.

Krank keçesinin yağ kaçırması önemli midir ?

Günde birkaç damla çok önemli değildir. Eksilen yağ ara ara eklenerek idare edilebilir. Yoğun bir sızıntı var ise araçtaki yağ eksikliği kayış sıyırması veya debriyaj kaçırması ve daha başka önemli sorunlara yol açar.

Krank keçesi yağ kaçağı önleme yöntemleri

Motor yağı katkısı kullanmak

Motor yağı katkıları yağı biraz kalınlaştırıp yağ kaçaklarını azaltmaktadır. Ancak motor yağı katkının ne kadar faydalı ne kadar zararlı olduğu halen tartışmalıdır. Çünkü kalınlaşan motor yağı bazı gözenekleri tıkayabilmektedir.

Sıvı conta kullanmak

Krank keçesi değiştirilince yeni takılanın yerine tam şekilde oturması gerekir. Sıvı conta kullanarak bu sağlanabilir.

Ucuz işçilikten kaçmak

Krank keçesi değişiminin işçilik ücreti parça fiyatının 10 katına kadar çıktığı için insanlar daha ucuz yapan kişilere aracını teslim etmektedirler. Halbuki bu işlem ehil olmayanlarca yapılırsa yeni takılan keçe yağ sızdırmaya devam edecektir. Ucuz işçilikten kaçmak ve ustadan garantili işçilik istemek gerekir.

Uygun krank keçesi kullanmak

Krank keçesi basit görünümlü ve ucuz bir parça olduğu için bazen parça arabaya uyar mı dikkat edilmemektedir. Bazen de tamirciler ezbere eski keçenin aynısından takmaktadırlar. Ya yağ kaçıran krank keçesi araca uyumlu olmadığı için sızıntı yapıyorsa ? Buna dikkat edilmelidir.

Krank keçesi değişimi fiyatı

Malzeme hariç 200-300 TL işçilik ücreti tutmaktadır.

Krank keçesi yağ kaçağı önleyiciler

Aşağıdaki markaların bu yönde ürünler bulunmaktadır. Fiyatları da 40-60 TL civarlarındadır.

  • Würth
  • Liqui
  • Wynns
  • Abro
  • Restore
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın