" />

Araç geri vitese geçmiyorsa ne yapılır

Vites geçişlerinde zorlanma veya ses duyulması, vitese geçmemesi büyük olasılıkla şanzımanla veya baskı-balatayla alakalıdır. Araç geri vitese geçmiyorsa ne yapılır basit şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bu tür durumlarda daha pahalı hasarlara veya kazaya neden olmamak için çok fazla zorlamadan aracı şanzımandan ve debriyaj sorunlarından anlayan bir tamirciye götürmek gerekir.

Fakat bu süreçte aracın yolda kalmaması için iki adet taktik önerebilirim.

Vitesi önce 1’e daha sonra geri vitese takın

Araç geri vitese geçmiyorsa mevcut vitesten 1’e alın, daha sonra geri vitese geçirmeyi deneyin. Bu formül çoğu kere işe yaramaktadır.

Çift debriyaj formülünü deneyin

Debriyaja basın ama vitese geçirmeyin boş konumda durdurarak debriyajı bırakın. Bu motorun yavaşlamasını sağlar. Daha sonra yeniden debriyaja basıp geri vitese geçirin.

Bu sorun neden olur ?

İlk akla gelen şanzımanla ilgili bir arızadır. Şanzıman arızaları biraz maliyetli ve daha sonra tekrarlayan arızalardır. Ama sorun daha basit bir şey de olabilir. Mesela şanzıman yağı bitmiş-kirlenmiş olabilir veya şanzıman filtresi tıkanmış olabilir.

Araç geri vitese geçmiyorsa  muhtemelen baskı balata ayıramıyordur. Debriyaj teli kopmuş olabilir, vitesi tutan mandal sisteminin yayı kopmuş olabilir.

Baskı balatanın ömrü dolmuş olabilir veya baskının yayı aşınmış olabilir.

Sorunun ne olduğu araçta yapılacak bir inceleme ile ortaya çıkabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın