" />

Isıtma bujisi arızası yakıtı etkiler mi

Dizel motorlu araçlar çalışma prensibi olarak benzinli araçlardan farklı birçok özelliği barındırmaktadır. Dizel araçlar bilindiği üzere yanmalı bir sistemle değil patlama esaslı olarak çalışan bir mekanizmaya sahiptir. Bu bakımdan motorun çalışması için araç içerisinde yakıtın patlaması gerekir ve bu patlama içinse motorun belirli sıcaklığa sahip olması gerekmektedir.

İşte burada yeterli sıcaklığı sağlayacak parça olarak ısıtma bujileri devreye girmektedir. Isıtma bujileri sıcaklıkları ortalama olarak 800 dereceye kadar çıkan ve dizel motorun çalışmasını sağlayan önemli bir parçadır. İşlevi son derece önemli olan ısıtma bujileri boyut olarak ise ortalama 10 cm gibi küçük bir ebada sahiptir. Fakat işlevi o kadar önemlidir ki aracın çalışması için olmazsa olmaz parçaların başında gelmektedir.

Dizel araçların gösterge panelinde yay şeklinde bir simge ile gösterilen ısıtma bujileri kontak şeklinde yanar ve ardından söner. Normal şartlar altında yay simgesi söndüğünde aracı çalıştırmak hem aracın motoru için hem de bujileri ömürleri için önemlidir.

Fakat yay simgesi sönmeden aracın çalıştırılması durumunda ise bujilerin ömrü kısalarak aracın çalışması zamanla zor olacak ve bu durum aracın motor ömrüne karşı olumsuz bir durum oluşturacaktır. Isıtma bujileri eğer gerekli olan uyarılar dikkate alınarak çalıştırılırsa uzun bir müddet ömrünü sürdürebilmektedir. Fakat gerekli şartlar sağlanmadığı takdirde daha kısa sürede ömrünü tamamlayarak tekrar tekrar değişmesi gerekecektir.

Isıtma bujileri genel olarak arızalanması durumunda araçta bir takım işleyişinde aksamasına neden olmaktadır. İlk olarak arıza neticesinde aracınızın daha zor çalıştığını fark edeceksiniz. Özellikle bu durumu soğuk olan kış aylarında daha iyi anlayabilirsiniz. Çünkü ısıtma bujileri özellikle dizel araçların kış aylarında daha çok işine yaramaktadır. Bu bakımdan kış aylarında ısıtma bujisi arızalanan bir aracın çalışması ise aynı oranda zor olacaktır. Bunun dışında araçta bir diğer etkileyeceği husus ise yakıt tüketimidir.

Aracınızı çalıştırırken ve aracınızın motor sıcaklığının belirli bir düzeye gelmesi gerekmektedir. Isıtma bujisi arızalı olan araçlar ilk çalıştırmada daha fazla marşa basılmasına neden olacağından ve normal şartlar altında 800 derece gibi bir sıcaklığı vermesi gerekirken daha düşük ısıda aracın çalışmasına neden olacağından motorun belirli bir sıcaklığa ulaşmasında da daha fazla yakıt sarf edilmesine neden olacaktır. Bu sarfiyat genel olarak çok ciddi oranlarda olmasa da ufak bir miktarda aracınıza etki edecektir. Araç belirli bir ısıya ulaştığında ise yakıt sarfiyatı yine eskisi gibi olacaktır fakat başlangıçta eskisine nazaran daha fazla yakıt harcanacaktır.

Eğer sizlerin de aracında ısıtma bujisi arızası meydana gelmiş ve gösterge panelinde bu uyarıyı alıyorsanız aracınızı kısa bir süre içerisinde gerekli ısıtma bujisi değişimlerinin sağlanması gerekmektedir. Bu şekilde aracınızın çalışması eskisi gibi olacak ve motor ömrü ile çalışma prensibini eskisi gibi rahatlıkla sağlayabileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın