" />

Karavan satın alırken veya yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Yabancı filmlerde birçok karavan sahnesi görüp karavan hayatına özenmişsinizdir. 2. ev gibi kullanılan karavanlar taşınabilir olduklarından aynı zamanda alternatif bir gezi aracı durumundadır.

Fakat 100 kişi karavan hayali kuruyorsa bunun ancak 5-10 tanesi hayalini gerçekleştiriyor. İnsanlar neden vazgeçiyorlar veya neden erteliyorlar bilmek ister misiniz ?

  • Çünkü hayali gerçekleştirmeye yaklaştıkça karavan ücretinin de neredeyse araba fiyatına olduğunu görüyorsunuz.
  • Çünkü karavanın aynı araba gibi ruhsat, muayene ve bakım işlemlerinin olduğunu görüyorsunuz.
  • Çünkü iş ciddiye binince satın aldığınız karavanı nerede muhafaza edeceğinizi bilmiyorsunuz.
  • Çünkü karavanı trafiğe sokarken ve başkasına devrederken bir takım prosedürler olduğunu görüyorsunuz.
  • Çünkü piyasadaki karavanları tek tip zannediyorsunuz, bazı firmaların ihtiyaca göre karavan ürettiğinden henüz haberdar değilsiniz.

Karavan hayalinizi gerçekleştirebilmeniz ve bu süreçte sorun yaşamamanız için iki şeye dikkat ediniz.

Gerçek ihtiyacınızı belirleyin

Satın alacağınız karavanı ne yoğunlukta kullanacaksınız ? Yılda kaç kere kullanacaksınız, kaç kişi kullanacaksınız ve kaç kilometre kullanacaksınız ?

Karavanı koyacak yeriniz var mı ? Karavan için bütçeniz nedir ?

Bu sorulara cevap vermeye çalışın. Karavan hayali kurup daha sonra vazgeçenlerden çoğu “Yılda bir iki kere kullanacağım bir şeye neden yatırım yapayım, külfet çekeceğim ?” diyerek vazgeçiyor.

Eğer garajınızda sınırlı yer varsa, hayatını karavanda geçirenlerden değilseniz ve bütçeniz de sınırlıysa ufak olanlarından bir karavan satın alabilirsiniz. İlla ki devasa bir şey almak zorunda değilsiniz.

Boş ağırlığı 400 kg olan bir pino karavan ruhsata tabi değil, az yer kaplıyor, yakıt harcamasını fazla etkilemiyor, çekmek için güçlü bir araç gerekmiyor, iki kişiye yetip artıyor.

Karavan alırken gerçek ihtiyacınızı belirleyin ve alternatifinizin epey fazla olduğunu unutmayınız.

750 kg sınırına dikkat !

Karavanın ağırlığı 750 kg’yi geçerse fatura ve tip onay belgesi ile ruhsat çıkarttırmak gerekiyor. Ayrıca araçlar gibi muayeneye götürmek gerekiyor. Alıp satarken de araç satar gibi noterden satmak gerekiyor.

750 kg’yi geçen karavanları kullanacak kişiler ehliyetine bunu işletmesi gerekiyor. Bunun için uygulamalı sınavdan geçmek gerekiyor. Karavan 750 kg altında ise buna gerek yok.

Karavan’ın ağırlığı 750 kg’den fazla ise ayrı bir plakası olmak zorunda, daha düşük ağırlıkta ise aracın plakası karavana takılabiliyor.

Karavanın ağırlığı 750 kg’den büyük de olsa, küçük de olsa araca taktırılan çeki demirinin ruhsata işlenmiş olması ve karavanın fatura ve tip onay belgesinin sürücünün yanında olması gerekiyor.

Bu konuda uyanıklığa başvuran üreticiler var. Ağırlığı 800-1000 veya 1200 kg olan bir karavanı 750 kg diye satıyorlar. Aldanmamak için karavanınızı marangozhane tarzı yerlere değil fatura ve tip onay belgesi verebilen bir firmaya yaptırmanız gerekir.

2. el karavan alırken de bunlara dikkat ediniz. Çünkü ülkemizdeki birçok karavanın bu tür belgeleri yoktur ve sahibinden karavanı alırken pazardan elma alır gibi “al parayı ver karavanı” şeklinde belgesiz alırsanız daha sonra başınız ağrıyacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın