" />

Zorunlu trafik sigortası fiyatları

Yürürlükte olan mevzuat gereği trafiğe çıkacak olan araçların trafik sigortası yaptırması mecburidir. Trafik sigortası başka bir araca zarar verdiğinizde sizin sigortanız karşı tarafın hasarını karşılar. Sizin araç hasar görürse de çarptığınız aracın sigortası sizin zararınızı tazmin eder.

Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın zararını karşıladığı için “yaptırmasam ne olur ?” veya “en ucuz sigorta hangisi ise onu satın alayım” diye düşünenler vardır.

Bu sigortayı yaptırmayınca trafik polisi aracınızı bağlayıp trafikten men etme hakkına sahiptir. Bu riske çoğu araç sahibi giremez. Bu nedenle zorunlu trafik sigortasından kaçmak pek mümkün değildir.

Zorunlu trafik sigortasında kademeler vardır. Siz firmadan en ucuzunu isteseniz de ilk defa trafiğe çıkıyorsanız 4. kademeye göre ödeme yaparsınız. Kademe ilerledikçe ve kaza yapmadıkça prim miktarı düşer.

Yani isteğinize göre “en ucuz hangisi ise onu yaptırayım” diyemezsiniz. Fakat bulunduğunuz kademeye göre sigorta şirketleri değişik fiyatlar söyleyebilirler. Siz bu tekliflerden en ucuzunu seçebilirsiniz.

Son yıllarda trafik sigortası primleri çok arttı. Devletimiz buna bir önlem olarak PTT’den sigorta yapma seçeneği getirdi. Böylece fiyatların aşırı tırmanması engellenmiş oldu. Diğer firmaların yanında ptt sigorta teklifini de incelerseniz daha avantajlı ücretlere sigorta yapabilirsiniz.

Daha önceden kazaya karıştıysanız hangi firmaya giderseniz sigorta pirimleriniz yüksek çıkacaktır. Abartılı fiyatlara takılıp kalmamak için piyasadaki tramer teklif seçeneklerini karşılaştırmanız gerekir.

Eğer aracınızla yurt dışına çıkacaksanız yeşil kart sigortası da yaptırmanız gerekir. Yeşil sigorta fiyatları da firmalara göre değişiklik göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın