" />

JAC nerenin arabası

1964 yılında Çin’de kurulan, Çin menşeili ilk otomobil fabrikasıdır. JAC isminin açılmış hali Jianghuai Automobile Factory olarak geçmektedir. JAC araba üretimi konusunda Hyundai’nin desteğini almıştır. Arabalarında Hyundai motorları ve şasesi kullanan firma bu alanda günümüzde yeni yeni kendi ürütimi parçalar kullanmaya geçebilmiştir.

JAC firması 2009 yılında 300 Bin otomobil satışı gerçekleştirmiştir. Genellikle kendi ülkesi çapında satış gerçekleştirebilen firmanın, Kuzey Amerika ve Güney Kore üzerinde de satışları gerçekleşmektedir.

Binek otomobil alanında çok fazla ilgi görmeyen firma, otobüs ve kamyon üretimine girişmiştir. Bu alanlarda 1985 yılında dünya çapında 120 Bin araç satışı gerçekleştirerek, kendi çapında bir başarı elde etmiştir. Araçlarında kullanılan Çin mallarının kalitesizliği nedeniyle eleştirilen JAC firması, ürettikleri araçların fiyatlarının piyasaya göre düşük olması nedeniyle halen tercih sebebi olabilmektedir.

JAC firması, 2010 senesinde teknolojinin son ürünleri olan elektrik ile çalışan arabaların üretimi için kolları sıvayarak, J3 iEV model elektrikle çalışan aracın üretimini gerçekleştirmiştir.  Bu pazarda çok fazla rekabet olmadığı için satış hususunda rakiplerini geride bırakmıştır.

JAC, günümüzde Türkiye’de dahil olmak üzere, Arap ülkeler, Kanada, Rusya gibi pazarlara açılarak ürünlerini pazarlamak istiyor. Bu anlamda araştırma ve geliştirmeye yatırdıkları milyon dolarların neticesinde iyi sonuçlar aldıklarından bahsediyorlar. JAC, yeni nesil elektrikle çalışan araba yapımı hususunda yoğunlaşacağının sinyallerini lansmanlarında vermektedir.

Firma yeni pazar arayışlarında keşfettiği Brazilya pazarına 2006 yılında yaptığı distribütörlük anlaşması ile girdi ancak istenilen ölçekte satış yapamayarak hayal kırıklığına uğradı. Firmanın Türkiye pazarı için oldukça olumlu sinyaller aldığı ve önümüzdeki yıllarda yüklü bir yatırım ile Türkiye pazarında yer almak istedikleri piyasalarda dolaşan dedikodular arasında yer alıyor.

Günümüzde petrol ve ürünlerinin kullanımı nedeniyle dünyaya verilen zararların cezasını çekmekteyiz, bu anlamda JAC firmasının hazırlamış olduğu çalışmalar çerçevesinde yeni üretecekleri arabaların tamamen yenilenebilir kaynaklardan elde edilecek enerjiye odaklanacağının sinyallerini vermektedir. Bu bilinçte firmaların daha da fazla gelişmesi ve yayılmasını diliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın