" />

Isuzu nerenin arabası

1937 senesinde Tokyo’da kurulmuş olan otomobil firmasıdır. Otomobil üreten diğer Japon firmalarının gerisinde kalsa da pazarda pay sahibi bir firmadır. Günümüzde özellikle kamyonet tipi araçları ile piyasada tutunmakta olan firma, ilk otomobilini 1957 senesinde üretmiştir.

Isuzu, Coupe modellerini 1957 yılında piyasaya sürmüş ve 1969 senesine kadar  bu modelin satışını gerçekleştirmiştir. Toplamda 1.5 Milyon Coupe satan firma işleri daha da büyütmek adına araştırma ve geliştirmeye önem vermiş ve bu alanda uzmanlar ile çalışmaya başlamıştır.

1965 yılında Florian modelini piyasaya süren Isuzu, Japonya’da oldukça popüler bir araba olacak olan Florian üzerinden ciddi karlar elde etmiştir. Florian ile yeni pazarlara açılmanın vakti geldi diyen firma, Avrupa ve Amerika kıtasında pazar arayışlarına girişmiştir.  Bu araştırmalar neticesinde Avrupa ve Amerika’da toplam 20 ülkede Coupe ve Florian modellerinin satışlarını gerçekleştirmiş, başarılı olarak popüler bir marka haline gelmiştir.

1974 senesine gelindiğinde Isuzu yeni otomobillerinin lansmanını yaptı, Gemini ismindeki bu model kullanılan teknoloji itibariyle devrim yaratacak özelliklere sahipti. Kendine has içten yanmalı motoru ve şasesi ile büyük ilgi topladı ve yaklaşık 2 Milyon adet sattı.

1983 senesinde Aska model otomobillerini ürettiler, Türkiye’de çok fazla tutulan bu otomobil ile yeni pazarlarda adından söz ettirmeyi başaran Japon firması, Avustralya’ya açılmış oldu.

1988 yılında TF model araçlarının tanıtımını yaptılar, bu araç Amerikan pazarının ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmıştı. Amerika’da en çok satılan araçlar arasında yer aldı ve Kanada üzerinden de satış gerçekleştirmek için çalışmalar yürütüldü ve iki sene sonra Kanada’da satışa sunuldu.

1993 yılının ilk bahar aylarında Panther model araçlarını piyasaya sürdüler ve dünyanın her yerinde çok iyi satış rakamlarına ulaştılar. Bu otomobil ile şirket yıllık cirosunu yüzde otuz oranında arttırmayı başardı ve en çok kazanan otomobil firmaları arasına girdi.

2002 senesinde üretilen D-MAX istenileni vermese de orta ölçekli bir satış yaptı ve günü kurtardı. D-MAX, şasesinde gerçekleşen kronik bir sıkıntı sebebiyle firmanın bir süre başını ağrıttı.

Günümüze en yakın üretilen Isuzu modeli otomobil Urban’dır ve piyasada oldukça popüler bir durumdadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın