" />

Infiniti nerenin arabası

Nissan Motors tarafından ABD, Kanada, Arap ülkeleri, Kore ve Tayvan’da satışı yapılmak üzere, özel, lüks araç üretimi yapmak amacıyla kurulan otomobil üreticisi firmadır.  2008 yılında kurulduğu ilk yıl piyasaya sürdükleri motor gücü ve dengesiyle dikkat çeken modelleri ile satışı gerçekleştirdikleri ülkelerde büyük beğeni topladılar. Bu beğeni karşısında farklı pazarlara da açılmak için harekete geçen firma 2010 senesinde Brezilya, Avustralya ve Singapur gibi ülkelerde de satış yapmaya başlamıştır.

Türkiye’de I30 ve QX4 model otomobillerini satışa sunan firma, istenileni alamadığı için Türkiye pazarına yüklenmekten vazgeçti. Dünya çapında Ferrari, Bugatti, Porshe gibi markalar ile yarışa giren Infiniti, lüks araba pazarında belirli bir seviyeye ulaşabildi ve bu başarının arkasında Nissan’ın özel motorlarının yattığı düşünülmektedir.

Dünya’nın zengin kesmine hitap eden Infiniti, ultra zenginlerin garajlarında bulundurduğu bir marka haline gelmiş durumda. Günümüzde yıllık otuz bin adet satış gerçekleştiren Infiniti, bu rakamın kar oranındaki yüksekliği nedeniyle ciddi kar marjları yakalamış durumda.

Nissan firması ile yola devam eden Infiniti, büyük pazarlardan bir tanesi olan Çin’e girmek için biraz daha ucuz araç üretimi gerçekleştirme çalışmaları sürdürmektedir. Firma bu anlamda araştırma ve geliştirme çalışmalarına pek çok uzman dahil ederek, danışmanları vasıtası ile büyük aşama kaydetmiş ve 2017 senesinde Çin pazarında olmayı hedeflemiş durumdadır.

Japonya’nın lüks araba üreticileri arasında ilk sıralarda yer alan Infiniti, tasarım olarak rakiplerinden bir tık geride görünse bile, konfor ve motor gücü açısından müşterileri cezbetmektedir. İnsanlar tarafından beğeniyle karşılanan Infiniti modelleri arasında QX4 en çok tutulanlar arasında gösterilmektedir.

Ekonomik anlamda refah düzeyi yüksek, İskandinav ülkelerinde satış gerçekleştirmek isteyen firma. Çin sonrası bu pazara yöneleceğinin sinyallerini vermektedir.  Norveç, Danimarka, İsveç, Finlandiya başta olmak üzere kuzey avrupanın pek çok ülkesinde yatırım yapmak için ön araştırmalarını sürdürmekte olan Infiniti, lüks araç piyasasında yerini sağlama almak istiyor. Ürettikleri araçlar hız anlamında rakiplerinden geri kalmazken, görüntüleri itibari ile biraz daha az görsel olmaları bir nebze olumsuz etki yaratmaktadır, firmanın büyük pazarlara açılma planları tutarsa 2020 senesinde en büyük lüks araç üreticisi firma konumunda olacaklar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın