" />

Ikco nerenin arabası

Ikco,  1962 senesinde Ali Akbar Khayami ve Mahmoud Khayami kardeşler tarafından İran’da kurulmuş otomobil üreticisi firmadır. Firmanın üretimini gerçekleştirdiği modeller, orta gelir seviyesinde bulunan insanlara hitap etmektedir. Peugeot firmasının modellerinden esinlenerek tasarlanan araçlarında Peugeot şaseleri kullanılmaktadır.

Dünya’da İran’a uygulanan ambargolar nedeniyle kendisine çok fazla pazar alanı bulamayan  Ikco, Türkiye’de satış gerçekleştirmektedir. Türkiye’de sattıkları Samand model araçları 14,500 dolar üzerinden satışa çıkmıştır. Samand model araba firmanın ilk üretimini gerçekleştirdiği modeldir.

Samand model arabalarda XU7JP/L3 model motor kullanılmıştır. Firmanın ürettiği araçların elektronik ve mekanik pek çok aksanı Honda, Hyundai gibi firmalardan satın alınmaktadır. Firma tamamen yerli üretime geçmek için araştırmalarını sürdürmektedir.

Ikco, Türkiye’de çok fazla tutulan bir marka olmasa bile, firma pazar bulamayışı sebebiyle Soren model araçlarını da Türkiye üzerinden satışa sunmuştur. Soren ile daha iyi bir satış ivmesi yakalayan Ikco, İran hükümetinin ambargoların kaldırılması üzerine görüşmelerinin olumlu sonuçlanması neticesinde yeni pazarlara açılmak için beklemektedir.

Ikco’nun sahibi olan iki kardeş, 1962 yılında İran’da bulunan milliyetçi sağ partide görev aldıkları dönemde, parti içerisinde konuşulan yerli üretim gerçekleştirmenin önemi tarzında geçen konuşmalardan etkilenerek bu otomobil firmasını kurmuşlardır. İran devletinin de büyük desteğini alan firmanın amacı İran’ın kaliteli arabalar üretebileceğini kanıtlamaktır. Ambargonun kalkması ile birlikte firma araştırma ve geliştirmeye milyarlarca dolar yatırarak dünyanın sayılı araba üreticisi firmalarından birisi olmak istiyor.

Firma özellikle Rus, Amerika ve Kanada pazarında tutunmayı ve kalıcı hale gelmeyi hedefleri arasında göstermektedir. Gelecek yıllarda bu gayeler doğrultusunda çalışacaklarından bahseden yönetim kurulu başkanı, bu amaçlar doğrultusunda ambargosuz bir İran ile büyüyecek ve dünyanın sayılı şirketleri arasına gireceğiz diyerek amaçlarını gözler önüne sermiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın