" />

İkinci El Volkswagen Caddy Alınır mı ?

Ticari sınıfı ülkemiz de çok rağbet gören , özellikle çok kişili ailelerin tercihi olan türlerden birisidir. Ticari denilince aklımıza yük taşınan araç olarak gelmektedir, özellikle binek otomobil tercih eden insanların neden bu arabayı alıp kişisel işleri için kullandıklarını sorguladığını bir çok kez şahit oldum. Ticari 20 yıl öncesine kadar çok bilinen ve tercih edilen bir yapıda değildi , şöyle bir ayrıntı verirsek o dönemlerde bir çok otomobil markası daha çok binek araç getirip satmanın peşindeydi.

Değişen yıllar ile birlikte otomobil üreticileri ülkelerin sosyolojik yapısına göre araştırmalar yapmış ve insanların ihtiyaçlarına göre neler istediklerini araştırmışlardır. Ticari sınıfı aslında üretim amacı tamamen yük taşınmak üzerine üretilen bir yapıya sahiptir. Son 15 yıl içeresinde ise gelişen teknoloji ile birlikte ticari araçlar , binek otomobillere çoğu anlamda yaklaşmıştır.

Ülkemizde insanların memleket hasretlerini gidermek için yaz aylarında doğdukları topraklara gidip tatil yapma gibi bir olayı vardır ve bu rakam hiç azımsanacak gibi değildir. Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde ailelerin %55’inden daha fazlası yaz aylarında memleketlerine gidiyor ve orada tatil yapıyorlar bu sebeple geniş ve az yakıt tüketimi sağlayan bir araç arıyorlar. Üstelik bu araç yaşadıkları şehirlerde de onların işlerini görecek yapıda olmalıdır.

Bu gibi sebeplerden dolayı ticari araç satışlarında patlama yaşanmıştır ve her sokakta muhakkak bir ticari araç artık bulunuyor. Markalar bu durumu fark ettikten sonra ticari alanda da bir yarış başlamıştır. Öncesinde çok önem verilmeyen bu sınıfta artık kalite, teknoloji, az yakıt yakan ve yüksek performans veren motor seçenekleri ile ön plana çıkmaya başlamıştır.

Volkswagen ise Caddy modeli ile kendi markası altında bu satışları yapmaya başlamıştır ve oldukça sevilmiştir. Otomobil konforuna yakın olan Caddy bir ticari araca göre oldukça iyi bir performans sergilemiş , insanların beğenisini kazanmıştır.

İkinci El Volkswagen Caddy Alınır mı ?

Ekim 2018 ayında baktığımızda bir Volkswagen Caddy satın almak istiyorsanız 130 Bin TL gibi bir rakamdan fazlasını cebinizden çıkarmanız gerekiyor. Bu fiyatlarla ikinci elde önemli bir alternatif olmayı başaran Caddy , gerçekten tercih edilmelimidir ?

Volkswagen kalitesini ve üstün deneyimini Caddy üzerinde yıllarca süren çalışmalarından sonra göstermiş ve ilgi odağı olmuştur. Rakiplerine kıyasla daha iyi bir kaliteye sahip olan Caddy , tasarım anlamında ise kişisel olarak baktığım zaman yakışıklı hatlara sahip olduğunu görüyoruz. 2004 yılında çıkan modelinin hala aynı hatlara sahip olarak ortaya çıkması aslında belirli bir çizginin devamı olduğunu gösteriyor.

İkinci el olarak bir Caddy almak istiyorsanız ilk olarak motor gücüne ve TDI motorun nazik yapısı nedeniyle iyi bir detaya inip bakmanız gerekiyor. Bir çok motor yapısı bulunan Caddy’nin Dizel olarak 3 farklı motor seçeneği bu zamana kadar sunulmuş. 1.6 TDI , 1.9 TDI , 2.0 TDI olarak ayrılmış durumda. Vergi ve yakıt avantajı olarak 1.6 TDI ön plana çıkıyor. Ne yazık ki yaşanan emisyon skandalı sonrasında 1.6 TDI Türkiye pazarından çekilmiştir garip olan ise aynı motorun hala Passat, Golf , Polo , Tiguan gibi modellerinde devam etmesidir.

Konumuza geri dönersek 1.6 TDI’nin  avantajları belli gerçekten tercih edilecek olursa 1.6 TDI ilk olarak göze çarpıyor ama biraz daha güçlü bir Caddy sahibi olmak istiyorsanız 1.9 TDI ve 2.0 TDI gibi alternatifleriniz mevcut olacak.

2.0 TDI’ye ayrı bir parantez açarsak birde AdBlue gibi bir eklenti ile çalışması nedeniyle çok tercih edilen bir model olmadı, 1.6 TDI satıştan kalktıktan sonra Volkswagen Türkiye 2.0 TDI Caddy’nin satışlarından pek memnun kalmadı.

Kalite’ye bakılacak olursak dediğim gibi Caddy sınıfında en yüksek konforu sunan bir model, donanım konusunda ise biraz zayıf kalıyor ama kalite ve konforu bu açığı kapatmasına yeterli oluyor. En önemli özelliği ise binek araç konforu sunmasıdır , lakin bu yüksek hızlarda savrulmasına engel olmuyor.

İkinci el’de Volkswagen kalitesini hissetmek istiyorsanız Caddy iyi bir tercih olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın