" />

Kumandalı Egzoz Muayeneden Geçer mi ?

Otomobiller bir tutkudur ve bu tutkunun sonu olmayacağı gibi yasak olan her durum biz araba tutkunları için ayrı bir önem taşıyor. Genellikle lüks araçlarda bulunan yüksek hacimli motorların sesleri, tüm araç severleri mest etmiştir. Ülkemizde yüksek hacimli ve lüks araçların pahalı olmasından dolayı , modifiye severler genelde çözümü bu tür küçük modifikasyonlar yaparak elde etmek istiyorlar.

Egzoz peki ne işe yarıyor ? İçten yanmalı motorlarda , motorun içeresinde yanan gazın boşaltılmasına yarayan bir parçadır. Bu son sisteme ulaşana kadar belirli susturucular ile dışarıya atılır, susturucuların amacı ise gürültüyü sıfıra indirmektir.

Ülkemizde ise bu susturucuların belirli yerleri iptal edildikten sonra çeşitli egzoz sistemleri arabaların alt bölgelerinde ki bu parçalara ilave edilerek, motorun performansına göre güzel ve tok bir ses alınma hedeflenir. Bu sistemleri yaparken tabi ki belirli bir maliyeti göz önüne alarak yapmak gerekiyor, fiyatları tamamen marka / modellere göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu gibi egzoz sistemlerinin tabi ki yasal olmadığını belirtmek gerekir. Ülkemizde ki belirlenen yasalar çerçevesinde orjinal halinin değişiklik göstererek trafiğe ve çevreye zarar verecek şekilde yapılan tüm modifikasyonların devlet tarafından denetlenip yasaklandığını belirtmek gerekir. Tabi ki bazı yapılan işlemler hafif kusur ve ağır kusur olarak ayrılmış durumda.

Kumandalı Egzoz Muayeneden Geçer mi ?

Egzoz sistemlerinin en gelişmiş versiyonu olan kumandalı egzoz sistemleri genelde aracınıza bağlantısı yapıldıktan sonra kumanda yardımı ile anlık olarak ses çıkışını değiştirebilen teknolojik bir yapıdadır. Son yıllarda denetimlerin sıklaşması ile bu sistemler ortaya çıkmış ve otomobil sahipleri için vazgeçilmez bir sistem olmuştur.

Kumandalı egzoz sistemleri son yıllarda çıkarılan yasa ile birlikte yasaklanmıştır. Sebebi çevreye verilen gürültünün insanlara rahatsızlık vermesi ve anlık olarak trafik işleyişini tehlikeye atması nedeniyle yasaklanmıştır. Bununla birlikte de TüvTürk Muayene İstasyonlarında kumandalı egzozlara ağır kusur olarak işaretlenip aracınız muayene testinden olumsuz alarak trafiğe çıkışını devre dışı bırakıyorlar.

Peki muayeneden sonra yapılmasının herhangi bir problemi var mı ? Bu soruya ise şöyle bir cevap verirsek muayenenin sonrasında yapılan her işlem anlık olarak çevirmelerde denk gelip tespit edilirse , aracınız trafikten men edilir.

Kumandalı egzozların muayeneden geçmediğini ve yasak olduğunu artık biliyoruz, yasalara uymamızın hepimizin yararı olacağı gibi hem kendi cebimizin hem de dışarıda ki yaşayan insanlara karşı çevre gürültüsü konusunda duyarlı olmamızın gerektiğini unutmamak gerekir. Her ne kadar güzel bir ses ile gerçekten keyif alınan modifikasyonlar olsa da empati yapıp insanların evlerinde hasta , çocuk, yaşlı gibi kişilerin yaşadığını unutmamak gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kumandalı Egzoz Muayeneden Geçer mi ? (1 Yorum)

  1. Merhaba iyi günler aracımda warex egsoz var fakat hiçbir susturucu iptal değil yani stock egsozdan farkı yok sesinin çevreyi rahatsız edicek bir ses söz konusu değil bu şekilde geçme şansı var mı?