" />

Honda nerenin arabası

Japonya’nın köklü otomobil üreticisi firmalarından birisi olan Honda, 1948 senesinde Soichiro Honda tarafından kurulmuş ve kurucusunun soy adını almıştır. Kurulduğu ilk yıllarda motorsiklet üretimi alanında yoğunlaşan çalışmaları daha sonra otomobil, su motoru, robot, jenaratör, motor, uçak üretimi gibi çeşitli dallarda genişlemiştir. Günümüzde en kaliteli motor üreticileri arasında gösterilmekte olan Honda, Japonya’da otomativ sektörünün gelişmesine katkı sağlayan öncü firmadır. Üretimini gerçekleştirdiği aksan ve araçlarda dayanıklılık ve teknoloji kalemlerinde ön plana çıkan Honda, tüm dünyada büyük cirolara ulaşmasını sağlayacak satışlar yapmıştır.

Honda, Amerika kıtasında satış yapmak üzere kurduğu Acura markası ile bu kıta çapında geniş müşteri popülasyonuna ulaşmıştır. Amerika kıtasında Acura adıyla bilinen Honda markası, Avrupa ve Asya’da Honda adı altında ün salmıştır.

Firma şuanda dünyanın en büyük motorsiklet üreticisi ve satıcısı konumundadır. Motorsiklet alanında da yenilikler getiren firma, ilk hava yastıklı motorsiklet modelini üreten şirket olmuştur.

Otomobil sektöründe en büyük başarısını Civic modeli ile gerçekleştiren Honda, günümüzde de Civic model araçlar ile ciddi karlar elde etmektedir. Civic 1972’de üretilmeye başlanmış ve dört yıl sonrasında 1 Milyon adete kadar ulaşarak ciddi bir başarı elde etmiştir.

Honda, Amerika’da fabrika kuran ve üretim gerçekleştiren ilk Japon firmasıdır. Amerika’da kurduğu fabrikalar sonrasında ciddi bir büyüme ivmesi kazanmıştır.

1985 senesine gelindiğinde firma Integra, Legend, Today model araçları piyasaya sürmüştür. Aynı yıllarda Formula 1 yarışında da var olmak isteyen Honda bu amaç doğrultusunda çalışmalara başladı ve 1988 senesinde şampiyonluğa ulaştı.

Honda, 1995 senesinde Türkiye’de ilk fabrikasını Gebze’de kurarak, Türkiye’ye yatırım yapmış otomobil firmaları kervanına katıldı. 2007 senesinde son model Honda Civic’ler Türkiye fabrikasında üretilmeye başlandı.

Honda’nın gelişimi aynı zamanda Japon otomativinin gelişimi ile paralel ilerlemektedir. Honda,  Japonya’nın bel kemiği konumunda bulunan bir firmadır. Bu anlamda Japonya’da oldukça destek gören firma, yeni kurulan Japon firmaları için örnek bir başarı olarak görülmekte ve izinden gidilmektedir. Honda, günümüzde en çok satış yapan araba üreticilerinden birisidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın