" />

Hennessey nerenin arabası

 

Lüks, spor araba üreticisi olan Amerika menşeili firmadır. Hennessey, ürettiği araçlarda hız ve yol tutuşu hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda ürettiği Hennessey Venom GT saatte 453 km yol alabilmesiyle dünyanın en hızlı otomobili ödülünü kazanmıştır. Firma 2000’li yılların başında kurulmuş ve yalnızca lüks, spor ve yarış otomobillerinin üretimi gerçekleştirmektedir.

Hennessey kurulduğunda amaç yalnızca yeni nesil süper arabalar üretmekti. Bu anlamda firma araştırma ve geliştirme çalışmaları için ciddi rakamlar harcamaktadır. Firmanın teknolojik gelişmeleri takip etmek ve yeni gelişmeleri keşfetmek için kurduğu ekipler için harcadığı para iki yıl sonunda 1 Milyar dolar civarına erişmiştir.

Hız tutkunları tarafından tercih edilen Hennessey, bu anlamda araçlarının tam kapasite kullanılabileceği bazı merkezler kiralayarak müşterilerine test sürüşü yaptırmaktadır. Hennesey henüz dünya çapında fabrikalar kurabilmiş ve büyümüş bir firma olmamasından ötürü araç satışları yalnızca belirli ülkelerde ve sipariş usülü gerçekleşmektedir.

Hennessey otomobil modellerinde kullandıkları lastikleri özel olarak üretmekte ve kullandıkları teknolojinin yalnızca kendi ellerinde bulunduğunu iddaa etmektedir. Bilindiği gibi yüksek hızda giden araçların lastik performansı hayati önem taşımaktadır, bu anlamda da Hennesey müşterilerine güven vermektedir.

Hennessey müşterileri arasında ünlü Rus Milyarder Abramovic, Fransız futbolcu Cisse, İngiliz aktör Hugh Grant bulunmaktadır.  Firma reklam açısından bazı ünlü isimlere ücretsiz olarak araçlarını göndereceği konusunda açıklamalar yapmıştır.

Hennesey, henüz çok yeni bir firma olduğundan dolayı mali açıdan istenilen seviyeye gelememiştir. Firmanın üretimini gerçekleştirdiği Venom model araçların fiyatları 2 Milyon dolar civarındadır ve bu seviyede alım gerçekleştirebilecek olan bireylerin tercih listelerinin başında bulunan Ferrari, Bugatti gibi markalar nedeniyle henüz pazarda istediklerini almış durumda değil. Firmanın ürettiği aracın hız rekoru kırmasının ardından satışlarında artış gözlemlense de bu satış seviyesi henüz istenilen aşamalardan çok uzaktadır. Bu anlamda Hennesey mali sorunlar ile yüzleşmektedir. Mali problemlerini çözmek için hisse senedi satışı gerçekleştirmeyi düşünen firma, büyük otomobil üreticisi firmalardan gelecek olan teklifleri beklemektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın