" />

Fiat nerenin arabası

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi firmalarından birisi olan Fiat, 1899 senesinde İtalya’nın sanayi kenti olan Torino’da kurulmuştur. Firmanın kurucusu Giovanni Agnelli’dir. Kurulduğu bölge sanayi açısından oldukça verilmi olduğundan dolayı hızla büyümesi kaçınılmazdı ve firma bu ivmeyi en üst seviyeye çekerek sürekli büyüme yoluna gitti. İlk kurulduğu yıllarda yalnızca seçkin bireylere özel lüks araçlar üreten firma, lüks otomobiller hususunda getirdiği yenilik ve kendine has tarzı ile kısa sürede tüm dünyada büyük satış rakamlarına ulaştı.

1909 senesine gelindiğinde firma ilk defa yurt dışında bir tesis kurmak üzere Amerika’yı seçti. Amerika’da kurduğu fabrikada, traktör, kamyonet, tren, gemi motorları ve uçak üretimi gerçekleştirdi. Lüks araba üretimi programlarını 1922’de terkeden fiat, daha ucuz ve normal bir bireyin satın alabileceği tipte araçlar üretmeye başladı.

1950 senesinde Fiat artık seri üretime geçmiş ve milyonlarca araç üretip tüm dünyaya satışı gerçekleştiren başarılı bir İtalyan firması seviyesine gelmişti.

Firmanın bir numaralı rakibi olan Alfa Romeo markasının Formula 1 yarışlarında gösterdiği başarıyı geçmek üzere yarışlara da katılma kararı alan firma, Formula takımını kurduktan sonra bir numaraya kısa sürede oturdu ve sayısız zafere ulaştı.

Fiat motor sporlarında gösterdiği başarıyla övünmeyi seven bir firmadır. Bu anlamda 1960 senesinde oluşturdukları sembollerinde, spor alanında gösterdikleri başarıları simgeleyen defne yaprakları ile çevrilmiş Fiat yazısını kullanmaktadırlar.

Fiat büyüme planları çerçevesinde farklı otomobil firmalarını satın alma yöntemini uygulamaya koydu. En büyük rakiplerinden birisi olan Alfa Romeo’da dahil olmak üzere, Lancia, Maseratti, Ferrari, Chrysler, Dodge, Jeep, Yamaha, Iveco markalarını bünyelerine katarak araba pazarındaki en büyük paylardan birisine sahip oldu. Fiat kendi adı altında ekonomik araçlar üretirken, Ferrari, Dodge gibi kendi adı altında bulunan firmalar vasıtasıyla lüks araç üretimi ve satışına devam etmektedir.

Günümüzde Bursa’da bulunan Fiat üretim fabrikası dünya üzerinde bulunan Fiat fabrikaları arasında en başarılısı olarak gösterilmektedir. Fiat’ın Türkiye’ye yaptığı yatırımlardan memnun olduğu ve yatırımlara devam edeceği  yöneticiler tarafından söylenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın