Ford nerenin arabası

Amerika’da 1903 yılında, Michigan eyaletinde kurulmuş ve günümüze kadar en başarılı Amerikan otomobil üreticisi firma olarak ön plana çıkmış firmadır. Ford, dünyadaki ilk otomobili üretmiş olan firmadır. Bu anlamda otomobil tarihine adını altın harfler ile yazdırmıştır, kurucusu dahi olarak görülen Henry Ford’dur. Günümüzde firma dünyanın her yerinde faaliyet göstermekte ve satış gerçekleştirmektedir, firmanın 200’ün üzerinde ülkede satış yaptığı bilinmektedir. Firma o kadar büyük bir seviyeye gelmiştir ki, günümüzde tüm dünyada 187 bin kişiye iş imkanı vermektedir. 2006 senesinde tüm dünyada yaptıkları satış ve bakım anlaşmalarından 173 Milyar dolar ciro elde etmişlerdir.

Ford ilk kurulduğunda toplamda 12 kişilik bir kadronun 28 Bin dolar değerinde yatırımı ile oluşturulmuştur. İlk arabasını 1903 senesinde piyasaya sürdü ve bu otomobil aynı zamanda dünya üzerinde yapılan ve satışı gerçekleştirilen ilk otomobil oldu. Henry Ford, çalışanlarından daha fazla verim alabilmek için onlara belirli bir hizmet sonunda otomobil sahibi olmalarına imkan veren anlaşmalar sundu. Ford seri üretime geçtiğinde, büyük tasarruflar etmeye başladı. 9 saat olan çalışma saatleri 8 saate düşürüldü ve Henry Ford’un emri ile çalışanların maaşları iki katına çıkartıldı.

İkinci dünya savaşı sırasında firma halka otomobil satamayınca tank üretimine başladı ve bu sayede ayakta kaldı. Savaş bitip ekonomi toparlanmaya başlayınca firma eski şaşalı günlerine kavuşmaya başlamıştı ve her geçen gün büyüme ivmesini daha da yukarılara taşımaktaydı.

Ford bünyesinde Aston Martin, Lincoln, Mercury gibi markaları barındırmaktadır. Ford kendi bünyesinde bulunan Jaguar ve Land Rover markalarını 2008 senesinde Tata’ya satmıştır. Yine kendi bünyelerinde bulunan diğer bir marka olan Volvo’yu 2009’da Çin menşeili Geely firmasına satmıştır.

Ford rakipleri için sürekli takip edilmesi gereken ve öncü otomobil firmasıydı. Bu anlamda Ford’un yeni geliştirdiği teknolojileri diğer otomobil firmaları taklit ederek geliştirdi ve üzerine eklemeler yaparak günümüzde Ford’un önüne geçmeyi bir kısmı başardı.  Endistüriyel anlamda değişebilir parçalar ile oluşturdukları otomobiller ile sanayide bir devrim gerçekleştirmiş olan Ford bu sayede yeni iş kollarının oluşmasına katkıda bulundu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın