" />

EGR valfi iptal edilirse ne olur

Merhaba arkadaşlar. Şimdi size bu EGR sistemini tanıtacağım. Bu EGR sisteminin kurulma amacı, egzoz emisyon, yani egzozdan zehirli hava çıkmasın tamamen emisyonla alakalı yanmış gazı burada tekrar içeriye veriyor. Tekrar bir daha yakıp, tekrar egzozdan yanmamış olan gazı yakıp egzozdan dışarıya atıyor.

Fakat EGR sistemindeki parça aşırı derecede kurum bağlıyor ve bu araca zarar veriyor. Türkiye şartlarında emisyon bu kadar katı kurallar içerisinde gerçekleşmiyor. Bizde hani burada egr vardı ben buradaki egr’yi söktüm, arabam arıza ışığı yakıyordu.

Devamlı altı ayda bir temizlemek zorunda kalıyordum çünkü içerisi kurum bağlıyor egr’nin. En az maksimum altı ayda temizlemek gerekiyor. Ama yılda bir ya da bir buçuk yılda bir temizleyenlerde var. Tabi bu araçlar sorunlar oluyor, sorunlar nasıl oluyor. Araba çekişten düşüyor, araba hata ışığı yakıyor, egzozdan duman çıkabiliyor dizel araçlarda. Benzinli araçlarda da yine hemen hemen aynı sorunlar oluyor. Ben egr’yi çıkarttım çok rahat ettim.

Yakıt tüketiminde bir şey fark etmedi. Yani bariz bir şey fark etmedi. Şuradaydı benim egr, ben bu egr’yi buradan söktüm. Şuanda körleme yapıyorlar genelde ben körleme yapmadım. Körleme yapma gereği duymadım. Onu buradan söktüm. Ve yakıtta hiçbir fark olmadı.

Arıza ışığı yakanlar ya da aracında sorun olanlar motor bölümünde, egr’yi buradan sökerlerse inanın araçta problemler daha az olacaktır. Egr’yi fazla parça olarak mı koydular diyen arkadaşlar oluyor bazen, bu egr’nin vaksı ve tamamen motorla alakalı değil. Egzoz emisyondan zehirli atık az çıksın diye ama Türkiye şartlarında, egr’siz de emisyondan zaten araba muayeneden geçtiği için gerek yok.

Bu araba opel marka. Benzinli, ben muayeneden böyle geçiyorum. Emisyon muayenesinden geçiyor araba, çünkü atık yok zaten arabada. Türkiye şartlarıyla Almanya şartlarının egzoz emisyonları çok farklı. Onlar egzoz emisyonları geçmesi için kaçak gazı tekrar karbüratöre veriyor fakat delik kurum kaplıyor bu sefer sorun yaşatmaya başlıyor. Arıza ışığı yakıyor araç, onun için söktürüyoruz bunları Türkiye’de yani fazla parça gözüyle görmeyin. Çünkü bu araçta Türkiye şartlarında gereksiz kalıyor.

Çünkü egzoz emisyonu zaten Türkiye şartlarında egr’sizde geçebiliyor. Zaten egzoz emisyon bu Türkiye şartları için yapılmadı. Daha katı ülkeler var mesela Volvo artık dizel araç üretmeme kararı aldı. Çünkü egzoz emisyonu yetişemiyor. Yani çok her geçen gün emisyonu düşürüyor, daha az zehirli atık çıkarsın diye. Volvo artık dizellerde bunu aşamıyor, dizellerde çünkü çok fazla oluyor. Onun için benzinli araca dönmeye karar verdi diye duydum.

Türkiye’de böyle şartlar olmadığı için egr’yi sökmenizde fayda var. Bazı arkadaşlar daha sessiz çalışıyor gibi bir yanılgı içerisinde, Türkiye şartları dediğim gibi çoğu insna egr’yi söküyor. Ateşleme bobinin bir tarafında şöyle bir kapak var. Bu kapağın altında valf var. O içeriye giriyor, onun için şu kapağı söktüğünüz zaman altında çıkar. Bir tamirciye gidip egr’yi sökün dediniz zaman zaten otomatikman sökecektir. Tamircinizde size sökmeyin demez. Söker para kazanmak isteyen bazı tamirciler temizleyip takalım diye konuşur. Çünkü altı ay bir sene sonra tekrar gidip temizletip para vereceğiniz için pek sökme taraftarı değillerdir. Ama çoğu tamircide egr sistemini söküyor benim gibi. Burada sökülü benim egr sistemim. Egr sistemini sökmenizde fayda olacağına inanıyorum. Aracınızın çıkışında ve yakıt konusunda zaten fazla bir fark olmuyor. Dediğim gibi egr sistemi ateşlemenin altındadır. Şimdilik bu kadar arkadaşlar hepinize kolay gelsin.

Video için cafx FEEH a teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

EGR valfi iptal edilirse ne olur (2 Yorum)

  1. Selamın aleyküm 98 astra f var hocam bu egr söküp temizlemek beni bıktırdı şimdi söktğm körleyecem siz sökün demişsiniz komple söksek bağlı olmadığı için sorun olur mu

    • Videoda o şekilde söyleniyor ama egr valfi sökülürse sürekli arıza lambası yanar, beyni yeni duruma göre ayarlatmak lazımdır + çevreyi daha fazla kirletirsiniz+ yakıt harcamanız artar. Bana kalırsa sökmeyin.