" />

Dizel Araçlarda Geç Çalışma Sorunu

Merhaba değerli aracarizasi.com ziyaretçileri; sizler için araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümlerine ilişkin yazılar paylaşmaya, yol ve sürüş hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda dizel araçlarda geç çalışma sorunu, geç çalışmaya neden olan başlıca nedenler ve geç çalışma sorununun araçtaki olası olumsuz etkileri konusunda bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Arabalarda geç çalışma sorunu sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Benzinli, dizel veya LPG’li araçlarda geç çalışma sorunu çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor. Bugünkü yazımızda sizler için dizel araçlarda geç çalışma sorunlarını ele alacağız.

Dizel arabamızda soğuk havalarda geç çalışma sorunu ile karşı karşıya kaldığımızda ilk olarak kontrol edilmesi gereken aksam kızdırma bujileridir. Kızdırma bujileri, aracınız soğukken ilk marş esnasında patlamayı kolaylaştıran parçadır. Kızdırma bujilerinin biri dahi çalışmazsa aracımızda geç çalışma sorunu oluşacaktır. Kızdırma bujisi arızası en büyük etkenlerden biri olmakla birlikte diğer faktörler de geç çalışma sorununu tetiklemektedir. Kızdırma bujilerinde arıza yok ise ve sorun devam ediyorsa bakacağımız bir diğer önemli nokta yakıt filtresidir. Yakıt filtresi bakım süresi geçmesine rağmen değişimi yapılmamış olabilir veya yakıt filtresi orijinal olmayıp kendi içerisinde deformasyona uğrayarak yakıt akışını bir miktar  engellemiş olabilir .

araclarda gec calisma sorunuGeç çalışma sorununu tetikleyen bir diğer faktör de aracınızın depodan enjektörlere kadar olan yakıt tertibatında, yine deformasyondan kaynaklanan hava alma sorunu olabilir. Nitekim pompa ve enjektörler de geç çalışmalara neden olan parçalardır ve yakıt pompası ve enjektörler daha maliyetli ekipmanlar olup bütçenizi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden yazımızın ilk kısımlarındaki basit yollar denenerek çözüm yoluna gidilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Dizel Araçlarda Geç Çalışma Sorunu (7 Yorum)

  1. Bende 1.9 kango var arabam benimde ilk çalışma esnasında zor ve biraz sesli çalışıyor.Çalıştıktan sonra sorun yok ama durunca hem çalışıyor

  2. Benim 2006 1.9 volkwogen caddy aracim var ilk marsta almiyor 4 veya 5 marta aliyor kizdirma bujileri saglam yakit filtresi yeni sorun ne olabilir yada cok onemli biseymi bu sorun cikarirmi tesekkurler

  3. aracım 2010 fiorino multıjet 1.3 aracımın geç çalışma sorunu var sıcak havada (YAZ AYI)bile bazen sabahları 8 ve 10 kez kısa süreli marş basıyorum ancak çalışıyor saat sekizde işe gidiyorum öğle mesaisine kadar yani 4 saat sonra bile aracı çalıştırmaya gittiğim zaman 3 veya 4 kez marşa bastıktan sonra araç çalışıyor. Elektrikçi Bujileri ve marş dinamosunu kontrol etti herhangi bir soruna rastlamadı sonrasında pompacıya götürdüm pompacı da herhangi bir arızayı tespit edemedi bilgisayara da bağladı herhangi bir arıza çıkmadı.Aracın geç çalışma sorunu hakkında bir fikri varsa benimle paylaşırsa sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  4. Merhaba bende 2008 1.3 dizel fiorino aracım çok geç marş aliyor bazen almıyor vurdurup çalistiriyorum neden oluyor yardimci olurmusunuz

  5. 1.3 multijet linea araç soğukkende sıcakken de geç çalışma problemi var ne yapabılırım dedi ki:

    1.3 multijet linea araç soğukkende sıcakken de geç çalışma problemi var ne yapabılırım