" />

LPG Enjektörü ve Tekleme Arızası

Merhaba değerli aracarizasi.com ziyaretçileri; sizler için araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümlerine ilişkin yazılar paylaşmaya, yol ve sürüş hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda araçlarda LPG sistemi, LPG’li araçlarda tekleme sıkıntısı, LPG enjektörü arızası, tekleme nedenleri ve belirtileri konusunda bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Ülkemizdeki benzin fiyatlarının oldukça yüksek olması nedeniyle araç binicileri, benzinli araçlarına LPG sistemi taktırarak bu duruma çözüm üretmişlerdir. Benzin muadili olarak araçlara takılan LPG sistemleri her ne kadar ekonomik açıdan araç sahiplerini memnun etse de arabaların motor aksamının işleyişi/verimliliği konusunda aynı şey söylenemez. Eğer aracınızda LPG sistemi varsa ve tekleme sıkıntısı ile  karşılaşıyorsanız aracınızın motorundan şüphelenmek yerine motor üzerinde bulunan LPG sisteminden şüphelenmelisiniz. Bilmenizi isteriz ki LPG donanımının montajı esnasında aracınızın motorundaki enjektör ve ateşleme sisteminden  yardım alınır. Bu demek oluyor ki  araç tesisatı üzerinde bir dizi işçilik yapılıyor ve tesisat tekrar toplarlanıp düzenleniyor. Bu montaj işleminde temiz bir işçilik yapılmadığında tekleme sorunu ya da daha büyük sorunlarla karşılaşabiliriz.

 

lpg enjektörü arızasıMontaj sırasındaki kalitesiz işçilik dışında bir de LPG sistemine ait çalışma parçalarının ömrü, dayanabilirliği ve kalitesi de tekleme sorunlarına yol açmaktadır. Bu anlamda sıkça karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi de LPG gaz enjektörlerinin  ömrünü doldurup çalısmamasıdır. Araçlarda her silindir başına bir LPG enjektörü düşer ve bunların hepsinin bozulması söz konusu değildir. Ancak  bir tanesinin bozulması bile tekleme sorunu için yeterlidir. Böyle bir durumda aracınız benzindeyken iyi çalışır ama LPG’ye geçtiğinizde tekleme yapar.

 

lpgli araçlarda teklemeLPG enjektörü arızasını basit bir yöntem ile tespit edebiliriz: LPG enjektörleri genelde motorun üst kısmına takılan ve bir rail üzerine bağlı, fişleri olan, uç kısımlarında ince lastik borular bulunan parçadır. Aracınızı çalıstırdıktan sonra yakıt sistemini LPG’ye alıp bir pense yardımı ile ince lastik boruları tek tek sıkarak içindeki gaz akışını engellediğinizde motordaki sarsıntı artacaktır. Bu durum enjektörünün sağlam olduğunu gösterir. Lastik boruları denerken, borulardan birinde sıkma işlemi sonrasında motor çalışmasında herhangi bir değişiklik yoksa bu durum LPG enjektörü arızasına işaret eder ve enjektörün bozuk olduğunu, aracınızın LPG’de çalışırken bir silindir eksik çalıştığını gösterir. Bu tarz durumlar genel tekleme arızaları olarak karşımıza çıkar.

Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

LPG Enjektörü ve Tekleme Arızası (1 Yorum)

  1. enjektörleri çekince sarsıntı olması normal demişsiniz ya bujiler için de aynı şey geçerli mi bahsettiğiniz olayın aynısını buji için denedik 3 bujide sarsıntı olayı varken 1 bujide yok araç 3 piston çalışır gibi diğer anlattığınız her şey var tekleme vs. acil cevap verirseniz aracı binlerce liralık masraftan kurtarabiliriz çünkü eğer sorun dediğiniz gibi enjektörden kaynaklıysa taş patlasa bi enjektör kaç liradır değişse bile bi iki ustaya gösterdim motor revizyon diyorlar ama araç gaza asıldı mı jet gibi gidiyor anlamış değilim yağ eksiltme var ama rektefiye gerektirecek kadar olduğunu zannetmiyorum zaten teklediği için de yağ yakıyor bence 🙁