" />

Benzinli Arabalarda Geç Çalışma Sorunu

Merhaba değerli aracarizasi.com ziyaretçileri; sizler için araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümlerine ilişkin yazılar paylaşmaya, yol ve sürüş hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda benzinli araçlarda geç çalışma sorunu, geç çalışmaya neden olan başlıca nedenler ve geç çalışma sorununun araçtaki olası olumsuz etkileri konusunda bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Benzinli araçlarda geç çalışma sorunu, sıklıkla karşılaşılan problemlerden biridir. Geç çalışma sorunu çeşitli problemlerden kaynaklanmakla birlikte temel nedenlerini inceleyeceğiz. Öncelikle yeni nesil benzinli araçlarda yakıt sistemine ait parçalarından bahsedelim.

Benzinli araçlarımızdaki yakıt sisteminde, depo içi benzin pompası ya da dalgıç motor gibi farklı isimleri olan bir yakıt besleme pompası bulunur. Yakıt besleme pompası genel olarak yakıt deposunun içerisinde yer alan bir parçadır. Bunun yanı sıra yakıtı temizlemeye yarayan bir filtremiz, yakıt rail’i ve yakıt enjektörleri mevcuttur. Şimdi de bu parçaların oluşturabileceği sorunlara değinelim.

Depo içi benzin pompası, benzinli araçlardaki geç çalışmayı tetikleyen önemli parçalardandır. Depo içi pompa, araç çalışmaya başladığı andan itibaren çalışır ve depo içerisindeki yakıt, bu pompanın soğutulması işlevini görür. Eğer yakıt seviyesi minimum seviyeye inerse depo içi pompanın basınç düşer ve pompa ısınmaya başlar. Bunun sonucunda depo içi benzin pompasında ısı kaynaklı deformasyonlar oluşur, pompa işlevini yitirebilir. Bu nedenle benzinli araçlarımızda, çeyrek deponun altındaki yakıt seviyelerinde yola çıkmamak doğru olacaktır.

benzinli araclarda gec calisma sorunuBenzinli araçlarda geç çalışma sorununa neden olan bir diğer önemli nokta benzin filtresinin tıkanıklığıdır. Yine ateşleme sistemindeki buji arızası, buji kablosu deformasyonu gibi aksaklıklar da araçlardaki geç çalışmanın başlıca sebepleridir. Ateşleme sistemindeki bu arızalar, geç çalışmaya neden olmakla birlikte yakıt israfı da oluşturmaktadır.

Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın