Motor arıza ışığının yanıp sönmesi neden olur

Aracınızın motor sistemlerini bir beyin kontrol eder ve bir sorun olduğu zaman da motor arıza ışığı yanar. Sistem bir kere arıza kodu oluşturdu ise bu kod silinene kadar motor arıza ışığı yanıp sönecektir.

Bu arıza lambası kontak anahtarı açık ve motor çalışmazken yanar, motor çalıştırılınca da söner. Eğer motor çalışırken bu lamba yanıyorsa bir arıza var demektir ve bunun tespitinin yolu da aracı bilgisayara bağlatmaktır.

Araç kullanıcılarının bu konu ile ilgili şöyle bir deneyimleri vardır. Bazen geçici bir sorun nedeniyle sistem arıza kodu oluşturmakta, sorun düzelse bile arıza kodu silinmediği için motor arıza ışığı yanıp sönmeye devam etmektedir. Bunun çözümünü de akü kutup başlarını söküp takmakla bulmuşlardır. Bu yöntemle motor arıza ışığının geçici bir sorun ile mi yandığı yoksa devam edegelen bir sorun ile mi yandığı anlaşılmaktadır.

Akünün kutup başları söküp takma işlemi motor arıza ışığının yanıp sönmesine engel olmadıysa araç bilgisayara bağlanır ve sorun neredeyse ona göre çözüm bulunur.

Motor arıza ışığı yanıp sönmesi genel olarak şu sistemlerdeki arızalar nedeniyle olmaktadır:

Yakıt sorunları: Kötü yakıt kullanımı, yakıtın iyi yanmaması, oksijen sensörünün arızalanması gibi yakıta bağlı sorunlar olabilir.

Ateşleme sorunları: Ateşleme sisteminin parçası olan bujiler, akü, buji kablolarından kaynaklı bir sorun olabilir.

Hava emme ve egzoz sisteminden kaynaklı sorunlar: Silindirlerden atılan zehirli gazların etkilerini azaltmaya yarayan katalitik konvertör sistemindeki bir arıza, silindirlerden atılan egzoz gazlarının bir kısmını emme manifoldu üzerinden temiz hava ile karıştırıp silindirlere geri döndürmeyi sağlayan EGR valifinin arızası motor arıza ışığını yakar.

Özetle motor arıza ışığının yanıp sönmesi çok fazla sayıda sebebe bağlı olabilir ve tahmin yoluyla arızanın nedeni bulunamaz. Aracı bilgisayara sokmak gerekir.

En çok karşılaşılan nedenler

Motor arıza ışığını en fazla yaktıran sebeplerden birisi kötü yakıt kullanımıdır. Kalitesiz yakıt aracın sistemine girdiğinden itibaren sensörlerce sorun olarak algılanmaya başlıyor ve sonunda motor arıza lambasını yakıyor. Bildiğiniz bir yerden iyi yakıt almaya devam ederseniz bu sorun çözülebiliyor.

Bujiler ve buji kabloları bu konuda ikinci sırada geliyor. Bazen gevşeme veya gücün yetersiz gelmesi nedeniyle ateşleme sorunları yaşanabiliyor. Akü mi zayıfladı, kablosu mu gevşedi buna da bakmak gerekiyor.

Oksijen sensörü kaynaklı sorunlar üçüncü sırada geliyor. Oksijen sensörü motordaki yanma olayı için havanın ihtiva ettiği oksijen oranını ve havayla yakıtın doğru nispetle karışıp karışmadığını ölçüyor. Bu sensör arızalanabiliyor veya bir şekilde havayla yakıt ideal olmayan şekilde karışıyor olabilir. Yakıt harcaması artmış ise motor arıza lambası yandığından Oksijen sensörüne baktırmak gerekir.

Yakıtın silindirler içine püskürtülmesinden sorumlu enjektörlerde arıza olursa, yakıt filtresi tıkanırsa ve ateşleme bobini yanarsa da motor arıza ışığı yanıyor.

Motor soğutma sistemindeki termostatın arızalanması, motordaki herhangi bir sorun nedeniyle sıcaklık sensörünün uyarı vermesi, hava akış sensöründeki arıza veya katalitik konvertör kaynaklı bir sorun motor arıza ışığını yakmaktadır.

Motor arıza ışığının yanıp sönmesi %70 yukarıda anlatılan nedenlerle olmaktadır. Bazen araç bilgisayara bağlanma bile bir sorun gözükmeyebilmektedir. Bazen de sorun benzin doldurduktan sonra yakıt kapağının sıkılmaması veya bu kapağın yalama olması gibi hiç akla gelmeyecek bir neden de olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Motor arıza ışığının yanıp sönmesi neden olur (1 Yorum)

  1. Aracım Opel Vectra 1997aracim kontağı açınca arıza lambası sürekli yanıp sönüyor araç çalışmıyor lütfen yardim