" />

Debriyaj rulmanı arızası nasıl anlaşılır ?

Arabanın çalışma prensibi motorda güç üretip bunu tekerleklere yönlendirmek üzerine kuruludur. Vites değiştirme esnasında motor ile tekerlekler arasındaki güç aktarımının geçici olarak kesmek gerekir.

Bu işlemi sağlayan şey debriyaj sistemi olup debriyaj sisteminin emektar parçalarından birisi de debriyaj rulmanıdır.

Debriyaj rulmanı arızası nasıl anlaşılır ?

Debriyaj rulmanı olarak bahsedilen parça aşağıdaki resimde gösterilmektedir. Bazen aynı parçaya debriyaj bilyası da denmektedir.

Debriyaj rulmanı arızası nasıl anlaşılır

Debriyaj rulmanı arızasının başlıca üç sebebi bulunmaktadır:

Periyodik bakımların ihmal edilmesi: Küçük şeylerden tasarruf etme çabasında iken bazen başımıza büyük masraflar açabilmekteyiz. Uygun olmayan sıvı kullanımı veya araçta arıza çıkana kadar aracı bakıma götürmemek gibi sebeplerle debriyaj rulmanı arıza yapmaktadır.

Aracın darbe alması: Darbe alan araçlarda etkilenen tek yer aracın darbe alan kısmı değildir. Aracın darbe alması debriyaj rulmanını bozabilmektedir.

Debriyaj rulmanının ömrünü tamamlamış olması: Debriyaj rulmanının ömrü yaklaşık 100 bin kilometrede dolmakla birlikte aracın markasına, şehir içindeki dur kalklı trafikte mi yoksa sakin bir yolda mı kullanıldığına ve aracı kimin kullandığına göre bu kilometre dolmadan da arıza verebilmektedir.50 binden itibaren dikkat etmekte fayda var.

Debriyaj rulmanı arıza yaptığında aşağıdaki belirtiler görülür:

Ses gelmesi: Duyulan sesin çok farklı şekilde tarifleri vardır. Çıngırak, tıkırtı, sürtünme, gıcırdama vs. bir çok şekilde tarif edilir. Debriyaj rulmanı içindeki bilyalar ve değdiği kısımlar aşınınca, araları açılmakta ve bu ses yapmaktadır.

Vites değiştirme sorunları: Vites değiştirirken zorlanma veya ses gelmesi gibi şikayetler genellikle debriyaj sistemi ile alakalıdır. Sorunlu olan parça debriyaj rulmanı da olabilir, başka da olabilir. Hangi parçanın sorunlu olduğu çok önemli değildir, çünkü debriyaj parçaları birbiriyle etkileşim halinde olduğunda muhtemelen diğerlerini de etkiler. Bu nedenle debriyajla ilgili sorun yaşandığında parçalar set olarak değiştirilir.

Debriyajda sertleşme: Debriyaj rulmanı arızası yaygın olarak debriyaj sıvısının azalması kaynaklı olduğundan aynı sorun debriyajın da sertleşmesine yol açmaktadır.

Debriyaj pedalının titremesi: Pedala bastığınızda nabız atışı şeklinde titreşim alıyorsanız baskı plakası ile bilya düzgün hizalanmıyor demektir.

 

İLGİLİ YAZILAR:

Debriyaj havası nasıl alınır ?

Debriyaj alt merkezi bozulursa ne olur ?

Debriyaj üst merkezi bozulursa ne olur ?

Debriyaj bilyası değişmezse ne olur ?

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Aralık 2021

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın