" />

Araç soğukken gaz yemiyor sorunu neden olur, çözümü nedir?

Kışın araç sürücüleri birçok problemle karşılaşmaktalar. Bunlardan biriside aracını gaz yememe sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

-Temel olarak giriş yaparsak arabamızı harekete geçirmek için gaz pedalı adı verilen aksama ayak ile baskı uygularız. Bu sebeple bir dizi hareketlenme olur ve araba içinde üretilen motordaki gücün istenildiği kadarı şanzımana iletilir ve araba çalışır. Bu sistemin bozulması veya bir takım unsurların aksaması aracın gaz yememe sorununa veya yavaşlayıp, teklemesine neden olmaktadır.

-Bu sorun hem manuel hem de otomatik araçlarda meydana gelmektedir.

-Kış mevsiminde artan hava faktörleri daha çok yaşanılmasına sebebiyet vermektedir.

-Genel olarak motorun güç üretmekle görevli bölümündeki silindirlerden kaynakladığı gözlemleniyor. Bu aksam arabanın çalışması için gerekli olan ateşleme işlemini gerçekleştiremediğinden dolayı güç üretemiyor ve gaz yememe sorununa sebep oluyor.

-Tabi ki de tek sorun bu olmayabilir. Araçların gaz yememesine sebep olan başka bir nedende araçlar için avans ayarının yapılmaması da olabilir. Avans ayarı bütün araçlar için büyük öneme sahiptir. Ayarını yaptırsanız bile araçlardaki çeşitli akşamların arızalanması tekrar bozulmasına neden olabilmektedir. Kışın aracın gaz yememesini incelediğimizde en çok ateşleme sistemi ve yakıt ve filtre sistemindeki arızalar öne çıkmaktadır.

En Temel Sorun Kaynağı: Araç Yakıt Sistemi Problemleri

Zamanla, araç yakıt sistemleri kirlenebilir. Bundan dolayı, yanma sorunlarına neden olabilir ve soğuk havalarda suyun donması durumunda motorun tamamen çalışmasını önler. Bunlar çok dardır ve minik buz parçacıkları tarafından engellenerek, motorun yeterince beslenememesine neden olabilir. Otomobilinizin yakıt hatlarında su varsa, sistemi profesyonel olarak temizlemeniz gerekebilir. Bununla birlikte, bazı katkı maddeleri, suyu süspansiyon halinde tutmak ve ardından egzozdan geçirmek için alkol kullanarak kontaminasyonu azaltabilirsiniz. Arabanızın yakıt deposunu tamamen dolu tutmanız sizin faydanıza olur ve su girme riskini azaltabilir ayriyeten yoğuşma olasılığının önüne geçebilirsiniz. Dizel yakıtın soğuk koşullarda kalınlaşabileceği ve daha az akabileceğini unutmayın.

Gaz Kelebek Kalibrasyonu

Gaz kelebeği genellikle Boğaz Kelebeği isiyle anılmaktadır. Motora giren hava miktarını sınırlandıran ayrıca gelen havaya bağlı olarak enjektörlerin ve motorun rölanti de çalışmasını kontrol eden bu aksamda ki kuruma, kirlenme ya da bozulma soruna sebebiyet veriyor olabilir. Değiştirmeniz gerekebilir.

Rölanti Motorunda deformasyon

Motor ateşlemesi, subap veya enjeksiyon sisteminde arıza bulunamaması durumun da sorunun rölanti motoru olduğunu söylebiliriz. Genelde kirlenebilmekte veya tıkanabilmektedir bu da rölanti dengesizliğine neden olabilmektedir.

Katalitik Konvertör Arızası

Katalitik konvertörde görülen tıkanma, dolma, seramik petek yapıdaki etkin maddelerin erimesi veya özelliğini kaybetmesi ya da seramik petek yapının gövde içinde kırılmasıyla beraber egzoz borusunu tıkayabilir, egzoz gazı geri basınç miktarını arttırır ve gaz yememe soruna yol açabilir.

Buji veya Buji Kablosundaki Deformasyon

Aracın motorunda, yanma odasında sıkışmış hava ile beraber yakıt karışımını ateşleyen bu aksam arızalandığı durumda yakıtı yakmadan egzozdan atacak ve hava filtresinin tepmesine sebebiyet vererek gaz yememesine neden olacaktır.

Ateşleme Bobinin Arızası

Bobinin bozulduğu durumda aracın motoru titreşimli bir şekilde çalışır, rölantide kendiliğinden stop eder ya da marşa basıldığı anda motor geç ve zor çalışır. Yanmadan atılan yakıt gaz yememe sorununa yol açar.

LPG ve Yakıt Filtresi Tıkanıklıkları

Yakıt beslemesi yetersiz kalabilir ya da enjektörlere pis yakıt aktarılması sebebiyle arıza oluşturabilir. Kış faktörlerinde tıkanma oranı daha fazla artmaktadır.

Pompa Sorunu

Benzin veya motorin pompalarında meydana gelen sorunlar yakıtın basınçlı biçimde gelmemesine sebep olur. Kışın yapılan sürüşlerde, sürekli turbonun devrede tutularak yüksek devirlerde kullanılması ya da rölantiye yakın devirlerde hareket halinde kullanılması; eskime ve yıpranmaya bağlı deformasyonlar

Egzoz Tıkanıklığı

İçten yanmalı motorlarda, çıkan gazın araçtan dışarı atıldığı aksamdır. Bu parçada olabilecek tıkanıklıklar sirkülasyonu engelleyebileceği gibi aracın normal olarak çalışamamasına sebebiyet vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın