" />

LPG regülatör basıncı kaç olmalı

Benzine gelen zamların can acıttığı bu dönemde sorunsuz şekilde çalışan LPG’li araçlar yüz güldürüyor. Ancak LPG’li araçlarda da benzinde karşılaşılmayan bazı problemler olabiliyor.

LPG’li otomobil kullananların belli bir seviyede teknik bilgiye sahip olması gerekir. Mesela LPG regülatör basıncı kaç olmalı, bu bilinmelidir.

LPG regülatör basıncı bir kere ayarlandığı zaman arıza olmazsa uzun süre bu ayarını muhafaza eder. Ama mevsimler değiştikçe, havalar ısındıkça veya soğudukça bu ayar bozulabilir. Bu tür durumlarda aracında değişiklik fark eden sürücüler bunu arıza sanabilmektedirler. Halbuki sadece LPG regülatör basıncının ayarlanması sorunu çözebilmektedir.

LPG regülatör basıncı kaç olmalı

Olması gereken LPG regülatör basıncı 1,1 bar ile 1,2  bar arasındadır. Bundan düşük veya fazla olması aşırı yakıt harcaması veya performans düşüklüğü olarak sürücüye yansımaktadır.

LPG regülatör basınç ayarı birkaç değer ile birlikte anlam kazanır. Bunlardan birisi enjeksiyon süresidir. Enjeksiyon süresinde ideal olanı benzinde ne ise gazda bu değere yakın olması veya en fazla yüzde onbeş fark olmasıdır.

İdeal enjeksiyon süreleri 3 ile 6 ms arasındadır. Enjeksiyon süresini de LPG enjektörünün ucuna takılan nozülün çapı belirler. Nozülün görevi gaz geçişini kontrol etmek ve sınırlandırmaktır. Nozülün çapı büyüdükçe enjeksiyon süresi düşer, yakıt harcaması artar, performans artar.

Nozülün çapı daraldıkça daha daha az gaz geçişi olur, enjeksiyon süresi artar ama performans düşer.

LPG’li araç hem az yaksın hem de performans kaybı yaşamasın isteniyorsa şu şekilde bir ayar yapılır:

LPG regülatör basıncı 1,1 bara ayarlanır.

Uygun çapta nozül takılarak enjeksiyon süresi benzin neyse gaz da o seviyeye getirilir. Bu 3 olabilir, 3,5 olabilir veya 4-5 ms olabilir. Gaz ve benzindeki enjeksiyon süreleri farklı ise birtakım sorunlar yaşanmaktadır.

Görüldüğü üzere ayar yaparken en kolayı LPG regülatör basıncını ayarlamak, en zoru ise nozül çapını belirlemektir. Aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın