" />

Debriyaj balatası kokusu nasıl giderilir ?

Eğer birkaç kez debriyajı hatalı kullanırsanız debriyajdan gelen koku rahatsız edecek düzeye ulaşır. Peki debriyaj balatası kokusu nasıl giderilir biliyor musunuz ?

Debriyajı koku salacak derece kötü kullanmak genellikle aracın kavrama noktasına alışmaya çalışan acemilerin işidir. Fakat yol yokuş ise veya yoğun trafik nedeniyle debriyaj sık kullanılmak zorundaysa deneyimli sürücüler de debriyaj balatası kokusuyla karşılaşabilirler.

Debriyaj balatasının katili yarım debriyaj nedir ne işe yarar ?

Ayağın debriyajdan tam kaldırılmadan gaza basılması işlemine yarım debriyaj denir. Bu işlemin faydası, debriyajdan ayağı çektiğinizde gaz verinceye kadar geçen kısa süre içerisinde arabanın eğimli tarafa doğru kendiliğinden hareketini önlemektir.

Bu sayede hafif eğimli yerlerde arabayı öne veya arkaya kaçırmak suretiyle, öndeki veya arkadaki araca vurmadan ve istop ettirmeden kaldırmak mümkün olur. Yoğun trafikte, kırmızı ışıkta, yokuşta kalkış yaparken, park ederken, dar yerlere girerken veya çıkarken yarım debriyaja gerek duyulabilir.

Deneyimli ve debriyajın kavrama noktasını iyi bilen sürücüler yarım debriyaja fazla başvurmazlar. Yeterli deneyimi olmayan ve aracın kontrolünü kaybedip ufak kazalara sebep olmayan kişiler ise sıklıkla yarım debriyaja başvururlar.

Debriyaj baskı balatası bir sarf malzemesi olup yarım debriyajda bu malzemeye fazlaca yük biner ve yıpranmasına neden olur. Bu nedenle yarım debriyaj, baskı balatasının ömrünü kısaltan bir işlemdir.

Yoğun trafik nedeniyle sık sık yarım debriyaj yapanlar ve ayağını hep debriyajın üzerinde tutanlar beklenen kilometreden önce baskı balata değiştirmek zorunda kalırlar. Buna ilave olarak bir de baskı balatası kokusu duyulur.

Bu kokunun sebebi baskı balatadaki baskı ve sürtünme nedeniyle malzemenin ısınıp kısmen yanmasıdır. Hoş olmayan bir kokudur ve sürekli yarım debriyaj yapıldıkça arabadaki debriyaj balatası kokusu kalıcı hale gelir.

Yeni baskı balata koku yapar mı ?

Baskı balatayı değiştirdikten sonra bazı sürücüler yeni baskı balatanın koku yaptığını ifade etmektedirler. Bunun sebebi eski baskı balata değiştikten sonra yeterli temizliğin yapılmaması veya yeni baskı balataya alışma süreci kaynaklı olabilmektedir.

Genel olarak geçici bir durum olduğu söylenebilir.

Debriyaj balatası kokusu zararlı mı ?

Bazı debriyaj balataların yapımında asbest gibi sağlığa zararlı maddeler kullanıldığı için bu kokuyu uzun süre solumak sağlık için zararlıdır.

Baskı balata ömrü kaç km?

Baskı balata kullandıkça incelir ama kesin bir ömrü yoktur. En az 30-40 bin km, en az 150-200 km dayanır. Arabasının bakımına özen gösterenler ortalama 4 yılda baskı balatayı değiştirirler.

Debriyaj balatası kokusu nasıl giderilir ?

Eğer aracı yarım debriyaj kullanmaya devam ederseniz debriyaj balatası kokusu duymaya devam ederseniz. Bazen debriyaj balatası kokusu araca siniyor ve debriyaj balatası değişse dahi araçtan koku gelmeye devam ediyor.

Bu koku zamanla geçecektir. Ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Kokunun daha çabuk kaybolması adına arabanın camları açık şekilde biraz kullanmanız yeterli olacaktır.

Eğer debriyaj balatası kokusu epey fazla ise aracınızı oto kuaföre götürerek içini temizlettirebilirsiniz. Koku klima filtresine ve diğer filtrelere sinmiş olabilir. Filtrelerin temizlenmesi veya değiştirilmesi kokuyu kesecektir.

Eğer araç temizliği yapıldıktan sonra da koku devam ediyorsa;

  1. Debriyajı hatalı kullanmaya devam ettiğiniz için olabilir,
  2. Koku debriyaj balatasından değil de fren balatasından geliyor olabilir.

Debriyaj balatası inceldiği için değiştirdiğinizde  koku devam ediyorsa bir ihtimal fren balatası kaynaklı olabilir. Bunu anlamanın yöntemi basittir. Yokuşta gelen koku debriyaj balatasına, inişte gelen koku fren balatasına aittir.

Tavsiyeler

  • Aracı yokuşta kaldırırken el freninden yardım alınız.
  • Aracınızın Hill Holder özelliği varsa yararlanınız.
  • Aracınızda debriyaj kokusu varsa parfüm ile bastırmaya çalışmayınız, klimalardan ve filtrelerden o koku yine gelecektir. Bunun yerine aracınızı oto kuaförde temizletiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın