" />

Debriyaj bilyası neden bozulur

Motorlu taşıtlarda aracın motor kısmında üretilen gücün tekerleklere aktarılmasında rol oynayan sistemine güç aktarma organları denir. Aracın güç aktarma sistemine göre parçalarının sayısı artan veya azalan bu sistem motorda üretilen hareketi tekerlere iletilerek aracın hareket etmesine yardımcı olur. Sistemin içerisinde yer alan parçalar debriyaj, vites kutusu, mafsal, şaft, diferansiyel ve akslardır. Motordaki ilk hareketi güç aktarma organlarına alan parça ise debriyajdır.

Bu parça sanayide ve halk arasında kavrama ve baskı balata olarak da isimlendirilmektedir. Aracın motor kısmındaki volan ile vites kutusu arasına takılan bu parça genellikle üç parça halindedir. Kavrama diski(balatası), baskı plakası ve debriyaj bilyası olarak parçalara ayrılır. Aracın güç aktarma organları içerisinde en fazla kullanılan parçası olup özellikle motor ile güç aktarma organları arasındaki bağlantıyı kesmesi görevinde dolayı fazla çalışır.

Debriyaj sistemi çok fazla kullanılmasına karşılık kolay aşınan ve çabuk değiştirilen bir parça değildir. Maliyetli ve külfetli olan bu sistemin değiştirilmesi parçalarının arızalanması ki; sistem arızası, balatanın bitmesi(aşınması) ve debriyaj bilyasının aşınması veya araç sürücüsünün sistemi kullanmasına bağlı olarak meydana gelen arızalardan dolayı değiştirilir. Debriyaj sisteminin en çok değiştirilen parçası ise debriyaj bilyasıdır.

Peki, debriyaj bilyası neden bozulur?

Debriyaj bilyasının bozulmasına neden olan ilk etken yağsız kalmasıdır. Yağsız kalan bilya çok kısa sürede aşınır ve değiştirilmesi gerekir. Bilyanın aşınmasına neden olan bir diğer etken ise sürücünün vites değiştirdikten sonra bile ayağını pedalın üzerinde tutmasıdır. Pedal üzerinde tutulan ayak bilyayı ayırdığı ve ayırma yaylarının sürekli olarak bilyaya sürtmesine bağlı olarak meydana gelir. Bilyanın bozulmasının bir diğer sebebi de uzun süre kullanılmış ve değişim zamanı geldiği içindir. Debriyaj sistemi söküldüğünde bilyanın değişip değişmeyeceği anlamak için bilyanın pürüzsüz ve sessiz bir şekilde dönmesi gerekiyor eğer bu şekilde ise bilyanın değiştirilmesine gerek yoktur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın