" />

Daihatsu nerenin arabası

Daihatsu, 1907 yılında Japonya’da kurulmuş ve tamamen Japon sermayesi ve üretimi olan otomobiller üreten bir firmadır. İlk kurulduğu yıllarda yalnızca içten yanmalı motor üretimi gerçekleştiren firma, bu alanda oldukça başarılı oldu ve dünya çapında bilinen ve kullanılan bir motor üreticisi haline geldi.

1930 senesine gelindiğinde firma, otomobil yapımı ile uğraşmaya karar  vererek, üç tekerleği olan ilk modellerini piyasaya sürdüler. Üç tekerlekli otomobil üretimine on yıllarca süre devam eden firma,  1957 senesinde ürettikleri yine üç tekerlekli “Midget” model araç ile piyasada oldukça ses getirdi.

1967 yılında  şirket için büyük bir atılım gerçekleşti ve Toyoto ile ortaklık anlaşmasına varıldı. Bu anlaşma sonrasında firma daha gelişmiş araçların üretimine başladı.

Yalnızca otomobil ve motor üretimi ile kalmayan firma, 1972 yılında makina parçaları ve ekipmanları üreterek farklı bir alanda yeni pazarlar aramaya başladı.

1973 senesinde revaşta olan küçük, iki kişilik otomobillerin üretimine başlandı. Bu araçlar daha çok  kendileri için düzenlenen yarışlarda ve köy olarak tabir edilen alanlarda ulaşım için kullanılıyordu.

1977 yılında ilk büyük binek araçları olan Chrade’nin üretimine başlandı. Üretimi yapılan bu araç çok fazla ilgi görmede ve yalnızca Japonya içerisinde yapılan satışlardan istenileni verebildi. Firma çok kişilik binek araç hususunda başarılı olmak adına araştırma ve geliştirme işlemlerine devam etti ve 1981 senesinde Cuore model araçların üretimini yaparak, satışa sundu.

Firma araç satışı konusunda rakipleri kadar başarılı olamasa da, motor satışı hususunda oldukça başarılı bir ivme yakaladı. 1992 tarihine gelindiğinde Daihatsu’nun toplam satmış olduğu motor miktarı 15 Milyon rakamına ulaşarak, başarılması zor bir rekora imza attı.

Ralli için özel olarak ürettikleri Charade Gtti model araçları katıldıkları uluslararası ralli müsabaklarında iyi dereceler alınca dikkatleri üzerine çekti. Ralli araçları hususunda daha sonra daha fazla üretim gerçekleştirerek satışlarını ve kar marjlarını arttırdılar.

Daihatsu firması, 1998 yılından itibaren tüm üretimini Türkiye üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Türkiye’de merkezi olan firma ismini Daihatsu Türkiye Motorlu Araçlar A.Ş. olarak değiştirdi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın