" />

Dodge nerenin arabası

Dodge, Amerikan otomobil üreticisi firmadır. Dodge, Amerika’nın ilk otomobil üreticisi firmalarından birisi olarak pazara 1914 yılında girdiğinde yalnızca Ford için araba parçaları üretiyordu. John Dodge ve Horace Dodge ismindeki iki kardeş tarafından kurulan firma ilk başlarda, Dodge Brothers Motor Company adı altında faliyet gösteriyordu.

1928 yılına kadar araba parçaları ve motor aksanları üreten firma bu yılda Chrysler ismindeki anonim şirketi tarafından satın alındı.  Şirket motor aksanı ve araba parçası üretimini devam ettirirken 1970 yılında ilk kez aile tipi otomabiller üreterek, otomobil piyasasına girdi. 10 yıl boyunca yalnızca aile arabaları üreten Dodge, 1980 yılında önden çekişli, spor ve küçük binek araçların üretimine başladı.

Firma binek araç piyasasında orta ölçekli bir başarı elde edince, 2007 yılında Cerberus yatırım grubu tarafından satın alındı.

Dodge ilk kurulduğunda kullandıkları sembol, yahudi yıldızı ile aynı olduğu için firmanın sahiplerinin siyonist olduğu hususunda pek çok tepki aldı. Firma buna rağmen sembolü değiştirmedi, Dodge kardeşler firmayı sattıkları gibi satın alan yatırım grubu firmanın logosunu değiştirerek, kırmızı dörtgen üzerine beyaz yıldız olarak belirledi.

Dodge markası ikinci dünya savaşında İngilizler ve Amerikalılar tarafından sıkça kullanılan kamyonet tipi askeri araçların üretimini gerçekleştirmiştir. Bu araçların zorlu arazide hareketsiz kalmamaları ve sağlamlıkları ile ordulara büyük katkıları olmuştur. Bu kamyonet tipi araçlar Amerika’da çiftlik sahipleri tarafından da sıkça kullanılmıştır. Dodge ilk lüks spor arabasını 1992 senesinde üretmiş ve oldukça ilgi görmüştür. 1992 senesinden sonra gelen başarı üzerine firma lüks spor otomobiller üretimine yoğunlaşarak pek çok model ortaya koymuştur.

Dodge’nin kendini göstermek adına ürettiği ilk motorsikleti Dodge Tomahawk’tır. Görünüşü ile diğer motorsikletlerden ayrılan bu aracın büyüklüğü ve sağlamlığı dikkat çekicidir. Motorsiklet hususunda da yaptıkları başarılı üretim ile adından sıkça söz ettirmeye devam eden firma, lüks araba satışı hususunda dünyanın pek çok ülkesiyle çalışmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın