" />

Citröen nerenin arabası

Otomobil tarihinde pek çok yeniliğe imza atan ve ürettip geliştirdiği modellerle çığır açan Citröen, 1919 senesinde Andre Citröen tarafından kuruldu. Soyadı büyük büyükbabasının ‘’Limoenman’’ soyadından geliyordu. Küçük limonları olan adam anlamındaydı. 34 yaşlarının başlarında dişli takımı üretmek için kendi şirketini kuran Andre otomobil endüstrisinde bir dev olarak anılacaktı. Citroen’in sembolü rütbe işareti ise Andre’nin kendi icadı olan üçgen dişli sistemine bir gönderme olarak kalacaktır.

İlk otomobilini kendi markası ile 4 haziran 1919’da satan Citröen Avrupanın İLK SERİ ÜRETİM OTOMOBİLİ OLAN A Type’ı otomobil tarihine kazandırdı. Ortalama hız ve 300.000 km yol ile uzun mesafede dünya rekorunu kıran Citroen 1934 yılında tüm dünyada ilk önden çekişli olan otomobilinin seri üretimine başlayarak dikkatleri üzerine çekti.

1938 yılında ise C serisi ismini verdiği aracı ile bir yeniliğe daha imza atan Citroen model gamını büyüterek sektöründe öncü olma rolünü üstlendi. Dünyanın ilk hidrodinamik süspansiyonlu aracı La 15 Six’i icat etti.

1997 yılına gelindiğinde ise 1.500.000 üzerinde bir satış rakamı yakalaanZX’in üretimi sona erdi ve daha geliştirilmiş bir model olan Xsarapiayasaya lanse edildi. 2002 yılında Citroen satış rekonunu kırdı ve bir milyonun üzerinde araç saatı. 2004 yılında İspanyada, Brezilya da ve Avrupa ile dünyanın bir çok bölgesinde Citroen C2- XsaraPcasso, C5 modelleri yılın en iyi  araçları seçildi.

Gazeteciler ve otomobil dünyası takip edenler tarafından Citroenin ‘’C’’ serisi birincisinden 8 modeline kadar dünyanın en iyi serileri arasına girdi. Şirket Andre’nin mirasına uyarak nostalji ile günümüz teknolojisini buluşturmanın bunu sağladığını belirtti. Ayrıca 2000 seneleri boyunca Cıtroen aldığı kalite belgelerini yükselterek otomobil dünyasında ki yerini korudu.

Şirketin tarihi boyunca diğer otomobil firmaları gibi fazla kriz atlatmamış olması ve Andre’nin ileri görüşlülüğü sayesinde kaliteli otomobiller üretip bünyesinde geliştirip desteklediği araştırma ve geliştirme çalışmaları ile günümüze kadar gelen en iyi otomobil markaları arasına girebilmiştir. Cıtroen 2015 itibari ile araç satış listelerinde Avrupa başta olmak üzere bir çok ülke ve bölgede üst sıralarda yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın