" />

Dacia alınır mı

Düşmanınız veya sevmediğiniz biri varsa Renault tavsiye edin böyle bir yorum var. Ne diyorsun abi? Ya çok haksız bir yorum bence, doğru bir yorum değil açıkçası. Hani Renault dünyanın en iyi arabalarını üretiyor diye mi? Aslına bakılırsa, dünyanın en iyi arabalarını üreten kaç tane marka var diye baksanız hepsinde yani bu kadı kızında olduğu kadar sorun var maalesef.

Yani bu bir dünyanın en iyi arabalarını üretiyor dediğimiz birkaç tane marka saysak onlarda ben sana defalarca kusur sayabilirim. Renault peki böyle mi bir benzeri ama şöyle bir şey doğru tarafı var mı?

Şimdi Renault açıkçası daha ucuz arabalar ama daha donanımlı arabalar üretmek gibi bir stratejisi var. Yani bu strateji ile şunu sağlamaya çalışıyor. Ben yüksek özellikli arabaları verdiği her şeyi veririm ama bunu ucuza vermeye çalışırım.

Bu ne demek maliyeti düşürmek demek. Bir şeylerden de kısarak, bu bir taktiktir belki. Renault böyle bir taktikte gidiyor olabilir. Arabadan çok kazanmayıp ama servisten oradan açığı serviste kapatayım diyor olabilir. Yani bunu açık açık söylüyor diyemeyiz ama görünen bu gibi.

Şimdi nihayetinde bu iş böyle, yani siz aldığınız arabayla verdiğiniz para arasındaki ilişkiye bakmanız lazım. Yani ne diyoruz biz buna, bu arada nadir sektörlerden birisi net kuruşuna kadar alıyorsun. Ne verdiysen onu alıyorsun karşılığında yani. Şimdi ne deniyor buna fiyat performans diyor buna ben fayda maliyet diyorum buna. Tabi çıplak ötvsiz fabrika çıkışı olarak değerlendirmek lazım. Ben buna fayda maliyet analizi diyorum. Yani siz şu kadar maliyet ödemişsiniz bunun karşılığında ne kadar fayda alıyorsunuz.

Ben şimdi Renault’u altmış bin, yetmiş binde baskı balata değişmesi gerekiyor. Bu baskı balata da senin de bir Renault’un vardı bildiğim kadarıyla bu baskı balatada da rolantla birlikte komple değişiyor ve zannediyorum iki bin lira civarında bir maliyeti oluyor.

Piyasada otomatikman bazı formüller buluyor yani. Şimdi diyor ki Abdullah bey arkadaşına cevap verelim. Diyor ki adam ya benim arabamı götürüyorum, tamirci buna acayip şeyler uygulasın ve buna tamircinin acayip şeyler uygulaması sonucunda ben aracı biraz zor yani sertleşsin falan filan ama bakım maliyeti düşsün diyen adama sen kardeşim niye Renault alıyorsun diyemezsin. Yani şimdi ben iki tane toyota’nın çarpışmasıyla ilgili bir video yaptım biliyorsunuz. Evet bir eski bir yeni, eski araba paramparça oldu tuz buz oldu yani. Yeni araba sapasağlam duruyor ve bunu anlatmaya çalışıyorum.

Diyorum ki arkadaşlar bakın bu arabalara eski arabalara biniyorsanız ölüm riskiniz daha yüksek. Ama çok sayıda yorumlarda ne diyorlar biliyor musun? Abi öbür yeni arabayı alacak paramız var da almadık mı diyorlar. Mesela taksi, taksilerde ötv kaldırıldı beş yıl boyunca ötv sıfırlandı. Dolayısıyla taksiciler şimdi ötv bu kadar sıfırlanınca çok ciddi bir fiyat düşüşü söz konusu. Yani eskiden Albea aldığı paraya şimdi corolla’yı bilmem neyi alabiliyor. Ama buna rağmen neyi alıyor taksiciler, yani geliyor yine ne oluyor. Abi iki tane aldım diyor yani bir tane Corolla alacağıma iki tane dacia stepway aldım diyor.

Taksiciye diyorsun ki kardeşim yav indirilmiş şey, ötv kaldırılmış sen eskiden Albea aldığın arabaya veya ne bileyim Albea demeyelim de en son linea aldığın paraya şimdi neredeyse orta segment bir araba alabiliyorsun. Niye onu almıyorsun? Bizde güzel arabalara binelim taksiye bindiğimizde dedim.

Abi tamam arabayı alıp bitiyor esas bize lazım olan ondan sonrası diyor. Yok tamponu kırıldı diyor yok bilmem kaç para, aynası şu kadar para. Ben onunla nasıl baş edeyim diyor. Ama ben gidip dacia alırsam, dacia’nın tamponu elli lira bilemedin yüz lira diyor. Ondan sonra bilmem şeyi, aynası yüz elli lira. Ben öbürüne bin lira vereceğime bunu alırım diyor. Arkadaşın söylediği şey şu ya, işte sevmediğiniz adam Renault tavsiye edin. Bu ön yargı doğru mu? Bence doğru değil.

Doğru olmadığını şuradan söyleyebilirim. Mercedes Renault’tan bu motorları alıyor, sadece motoru mu alıyor hayır. Şimdi yepyeni bir pick up segmentinde yepyeni bir model çıkarttı x serisi diye. İyi de güzel de bir isim bulmuş. X serisinde navara ve alaskanın aynısı. Peki bunlar yanlış mı? Zaten Nissan Navara ve Renault Alaska diye zaten çıkmıştı bu da üçüncü bir model olarak tamam kasası çok farklı ama bu da üçüncü bir model olarak çıktı şuan. Peki bu Mercedes’i düşürtür mü? Bana kalırsa düşürtmez. Yani şu anlamda söylüyorum Renault Fransızlar diyelim daha doğrusu Peugeot Citroen grubu dünyanın 1,6 ve daha aşağı seviyedeki dizel motorlarında en iyi motorlarını üreten şirketlerdir.

Yani Mercedes ne kadar Mercedes olursa olsun hatta biliyoruz ki yeni teknoloji dizel motorların atası diyebileceğimiz Camon R7’yi ilk kullanan Mercedes olmasına rağmen 1,6 ve altındaki motorları Renault veya Peugeot kadar iyi üretebilir mi? Ben şüphedeyim açık söyleyeyim. Yani duruma şöyle de bakmak lazım aynı benzer ortaklığı Toyota ve BMW’de yaptı ve 1,6 litrelik bir dizel motor yapıldı ve Toyota’da kullanıyor.

Şuan Türkiye’de ürettiği mersolarda da kullanıyor. Peki 1,6 dizel motor Peugeot’nun 1,6’sı veyahutta Renault’un 1,6 kadar iyi bir motor mu? Bu bir alman, bu bir BMW yeni motor bu. Ben şüpheliyim. Yani dolayısıyla bir markanın şundan dolayı yani Fiat’ta böyledir, Renault’ta böyledir. Mesela Dacia ile ilgili inanılmaz şeyler söyleyeceğim.

Dacia hiçte fena olmayan bir araştırmadan bahsettim, o araştırmada hiçte fena olmayan bir pozisyonda Dacia. Mercedes ve BMW’de Dacia’dan daha çok şikayet var. Şaşırtıcı şeyler bunlar. Yani bizim algımız başka türlü ama gerçek başka türlü. Tabi onların beklentisi çok yüksek, her şeyden şikayet ediliyor yani Mercedes ve BMW’de. O arabalara binince tavanda oluyor beklenti, en ufak bir tıkırtı da servise. Gerçekten servis karşılamasında, güzel karşılanıyorsun ruhunu okşuyorlar. Başka bir şey söyleyeyim şimdi biz LCW tüketen ya da Coton tüketen bir vatandaşı Renault’dakine benzer bir şekilde kötü mal tüketiyor diye bakacaksak, nihayetinde LCW’de tişört alan adam şuna bakıyor on liraya on beş liraya yeri geldiğinde ben buradan tişört alıyorum. Yirmi tane tişört alsam diyor her gün giyer çıkarır atarım diyor. Yani beklentimizin ne olduğu ile alakalı bir şey bu.

Mesela ilk kez otomobil alacak biri için, sıfır otomobil alacaksa sence en uygun marka hangisi? Bence Dacia ve Renault. Dacia bence çok daha mantıklı, emekli maaşını cebine koyan kendini Dacia bayisinde Duster alırken buluyor. Benim bir arkadaşım var işi gücü çok yerinde bir arkadaşım, önemli bir markanın Türkiye ortağı, uluslararası bir markanın. Şimdi bu arkadaşımız arabayı öyle hor kullanan bir adam ki, ben ona diyorum ki kesin diyorum sen öyle pahalı arabalar alma. Çünkü vuruyor kırıyor bilmem ne, oraya buraya bırakıyor arabayı o kadar hoyrat kullanıyor arabayı. O adama Dacia’dan başka araba haram abi. Arabaya binen var bir de arabayı hor kullanan var. Bunun için sadece araba bunu taşıması için gerekli olan bir aygıt aslında. Dolayısıyla bu adamın yani gidip öyle çok özel arabalar almasına seçmesine gerek yok. Dacia’nın duster modeli çok satılıyor e adam eczanelere ilaç dağıtan bir işletme. En doğru araba yine Dacia olacaktır. Çünkü oraya buraya vuruyor.

Video için Otomobilin Mesut Abisi kanalı na teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın