Chrysler nerenin arabası

Walter P.Chrysler yirmi birinci yüzyılın ilk arabasını alan kişidir. Hızla gelişen teknolojiyi öğrenmek için arabasını aldıktan sonra onu tam 25 parçaya bölmüştür. 1924 senesinde kendi ismini taşıyan ilk aracı Chrysler Six’i üretti. Walter aracını sergilemek için gittiği New York Otomobil fuarında aracın üretim durumuna hazır olmadığı nedeni ile fuara alınmadı ve arabasını New York’ta bulunan ünlü Commodore otelinin büyük giriş salonuna park etti. Walter’ın aracı park ettiği yerde gazeticiler ve yatırımcılar tarafından dikkat çekince otomobil medya ve halk tarafında büyük ses getirdi.

Chrysler aynı sene içerisinde 32.000 adetin üzerinde bir satış rakamına ulaştı. 1925 yılının Temmuz ayında daha önce kendisininde çalıştığı bir motor şirketi ile birlikte firmasını kurdu. Sene sonuna kadar Amerika’da 3.800’den fazla Chrysler satıcısı olmuştu ve otomobil dünyasının bu yeni firması yılda 17.4 milyon dolar kazanmayı başarabilmişti. 1927 yılında ilk kez cabriolet aracını piyasaya süren firma Dodge firmasını da bünyesine katarak Amerika’nın en büyük üreticileri arasında yerini aldı.

İkinci dünya savaşı sonrasında Town And Country adında ki kenar ve arka kısımlarında bulunan tahta uygulamalar nedeni ile unutulmaz araba modelleri üretti. 1955 yılına gelindiğinde ise şirket 300 PS gücünde çalışan dünyanın en kuvvetli limuzinlerini piyasaya sürdü. Bundan yaklaşık iki sene sonra ise Dart spor arabayı ve  yaklaşık üç sene sonra ise otomatik hız kontrolü esasına dayanan ve günümüzde ise Tempomat diye bilinen bir sistem geliştirdi. 1970 yıllarda derin bir krize doğru giden Chrysler milyon zararlar etti. 1980’lere gelindiğinde ise ellerine geçen kredi ile yeni modeller üretmeleri ile büyük fırsat yakaladılar.

Uyguladıkları bu strateji ile krizden kurtulmayı başaran Chrysler kriz sonrasında Cabrio Le Baron’u üretti ve iki yol sonra da küçük bir otobüsle standart bir aracın birlikte dizayn edildiğini anımsatan Voyager modelini üretti. Voyager modeli ile kısa sürede on milyon gibi rekor bir satış oranı yakalayan Chrysler Jeep markasını da kendisine katarak ilerleme sağladı. Spor araba ve meşhur Viper modelini, üst sınıf limuzinleri ise 90 yıllarda üreten Chrysler otomobil tarihinde en çok satış rakamına ulaşan markalar arasında bulunuyor.

Not: Chrysler okunuşu “kırayslır” şeklindedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın