" />

Chevrolet nerenin arabası

Louis Chevrolet, İsviçre’nin sakin bir kasabası olan La Chaux-de-Fonds kasabasında dünyaya geldi. Bir saatçinin oğlu olan ve mühendislik tutkusunu babasından miras alan Louis, bir erkek çocuk olarak, sürekli eline geçen aletlerin parçalarını inceliyor, çalışma mantığını anlamaya çalışıyor ve onları geliştirmek için yollar arıyordu.

1878 yılında İsviçre La Fonds kentinde dünyaya gelen Louis Chevrolet bir saatçinin oğluydu. Mühendislik duygusunu babasından alan Louis, sürekli eline geçen parçaları inceler ve onların çalışma sistemleri hakkında bilgi almaya çalışırdı topladığı bilgilerden sonra ise onları geliştirmek için durmadan yol arardı.

10 yaşlarında bisiklet tamir işinde çalışırken en büyük tutkusu olan hız ile tanıştı ve yaşıtı olan bir çok çocuğun aksine bisikletleri nasıl daha hızlı bir hale getirebileceğini düşünmeye başladı. Gençlik dönemlerinde Louis Chevrolet kendi geliştirip üretmeye başladığı bisikletleri ile bir çok yarışa katıldı ve buradan elde ettiği gelirler ile altı erkek bir kız kardeşine destek olacak bir gelire sahip oldu. Bir gün Amerikalı emlak patronlarından olan Vanderbilt üç tekerlekten oluşan motorsikletini tamir ettirmek için onun dükkanına getirdi. Louis motorsikletitamit ettiğinde vakit 1896’yı gösteriyordu ve bu onun Amerika’daki ilk servetini elde etmesi için muhteşem bir fırsat oldu.

Chevrolet 1901 yılında New York’a taşınarak bir tasarımcı ve teknisyen olarak dünyaca meşhur DİON-Bouton için çalışmaya başladı. Louisin otomobil tutkusu daha çok tasarlamak ve hız ile yarıştırmak üzerineydi. 1905 yılında bir mili 52 saniyede aşarak hız rekoru kırdı ve düzenlenen ilk büyük otomobil yarışını kazandı. Aynı yıl Amerika yarışlarında elde ettiği galibiyetler 15 yıllık şampiyonluk serisinin başlangıcını oluşturdu.

Şöhrehini 1911 yılında General Company of New Jersey firmasının sahibi Bill Durant’ın ortaklığında kendi otomobil firmasını kurarak kullanma kararı aldı ve böylece Chevrolet Motor Var efsanesi başlamış oldu. 3 kasım 1911 senesinde Chevrolet üretim hayatını başladı. Louis artık rüyasını gerçekleştirebilecek kendi otomobillerini tasarlayarak hız limitlerini zorlayacaktı. Yüksek mühendislik gerektiren ve çok daha fazla güvenli olan otomobiller üretmek istiyordu. Fiyatları ise her zaman halkın satın alabileceği bir seviyede tutmak Louisin en büyük hayaliydi.

Zamanla Fordun en çok satan T modelini tahtından indiren Chevrolet birinci sıraya geçerek büyük bir başarıya imza attı, ve ilerleyen günlerde adından sıkça söz ettirdi. Günümüzde bir çok insan Chevrolet’i bir araba yarışçısı olarak hatırlamasa da sahibinin hikayesi otomobilin çalışma performansına etki etmiş bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın