" />

Patlak Amortisör Araca Zarar Verir mi

Araçların en önemli parçaları arasında yer alan amortisörler aracın sürüş konforunu arttırmaktadır. Amortisör süspansiyon sisteminin önemli bir parçasıdır ve aracın lastiklerinin yolu sağlam bir şekilde tutmasını sağlar. Yolda bulunan çukur ya da tümseklerde aracın yaylanmasını sağlayarak sürücünün aracın hakimiyetini kaybetmesini önler. Amortisörlerin bakımının düzenli yapılması şarttır çünkü patlak amortisör araca zarar verir mi sorusunun cevabı evettir. Sürüş konforu yok olur ve araç artık çukur ve tümseklerde çok daha fazla sarsılmaya başlar. Amortisör bozulduğunda aracın fren sistemi de etkilenir ve fren mesafesi artar. Bu durumda kazalara davetiye çıkartmak anlamına gelmektedir.

Amortisör Arızası

Amortisörler yeni ya da bakımı yapılmış olduğunda aracın yol tuştu çok iyi olacağı için gerektiğinde ani dönüşler kolayca yapılabilir aksi bir durumda yani amortisör patlak olduğunda bu gerçekleşmez. Sürücüyü zorlayan önemli noktalardan birisi de direksiyonun ağırlaşması olacaktır. Araç ıslak olan zeminde sürüldüğünde kayar.  Aracın hakimiyeti zorlaşacağı için sürücü çok daha çabuk yorulur ve bu nedenle kaza riski artar. Lastiklerin yol tutuşu tam olmadığından aşınması da daha hızlı olacaktır. Buradan da anlaşılacağı gibi amortisörün arıza yapmasının araca büyük zararı vardır ve kaza riskini de arttırmaktadır. Güvenli sürüş için amortisörlerin arıza yaptığında değişmesi ve ayrıca ayarlarının yaptırılması şarttır.

Amortisör Nasıl Değiştirilir?

Aracınızın performansında bir düşüş hissettiğinizde ya da direksiyonun ağırlaması ve titremesi gibi durumlarda amortisörün patladığından şüphelenmeli ve aracınızı mutlaka yetkili servise götürmelisiniz. Serviste yetkili personel tarafından bu işlem yapılabilir. Bu konuda eğiti almadıysanız ve gerekli ekipmanlarınız yoksa amortisörü kesinlikle kendiniz değiştiremezsiniz. Her marka aracın amortisörü farklıdır. Özellikle kış mevsimlerinde yolların ıslak, buzlu ve karlı olduğu zamanlarda bozuk amortisör hayati tehlike oluşturacaktır. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ayrıca amortisör değişmediği sürece aracın diğer aksamı da zarar göreceği için ihmal edilmesi halinde ilerde daha büyük masraflara yol açacaktır. Amortisörde bir arıza hissetmeseniz de bakımının yapılması şarttır. Bu bakımı da aracınızı hangi şartlar altında kullandığınıza bağlı olarak farklı sürelerde yaptırmanız gerekir. Zorlu kış koşullarında ve arazide kullanılan araçların daha sık bakıma girmeleri gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın