" />

Çekme Belgeli Aracın Borcu Olur mu

Araç sahibi olmak isteyen kişiler bütçelerini zorlamamak adına ikinci el araç almayı seçebilmektedirler. Fiyatının uygun olduğu düşünülen ve alınmak istenen çekme belgeli aracın borcu olur mu diye sorulmaktadır. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Öncelikle çekme belgesinin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Aracın trafikten çekilmesini sağlayan belgenin alınması için öncelikle tüm borçlarının ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra yazılan dilekçe ve aracın tescil plakaları da alınarak trafiğe başvurulur ve yapılan değerlendirme sonunda aracın çekme belgesi alınır. Buradan da anlaşılacağı gibi çekme belgeli aracın borcu olmaz. Bu nedenle çekme belgeli olan aracın alınmasında bir sıkıntı yoktur.

Çekme Belgeli Araç Nasıl Trafiğe Tekrar Çıkar?

Bir araç için çekme belgesinin alınması aracın hurdaya ayrılması anlamına gelmediği için bu araç tekrar trafiğe çıkabilir. Elbette bunun için yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Öncelikle aracın trafik sigortasının yapılması gerekmektedir. Bundan sonra araç muayeneden geçirilmelidir. Bunlar yapıldıktan sonra, kimlik fotokopisi, araç özelliklerini ve araç sahibi hakkında bilgilerin olduğu belgeyi, araç tescil belgesi en son olarak da eğer araçta bir değişiklik yapılmış ise bunun belirtildiği belgeyi bir dosya halinde hazırlayarak trafiğe başvurmanız gerekmektedir. Bütün belgeler tam olduğunda aracın trafiğe tekrar çıkmasına izin verilecektir. Bu şekilde araç hiçbir borcu olmadan sizin olur ve rahatça kullanmaya başlayabilirsiniz. Çekme belgesi iptal olan araç rahatça trafiğe çıkabilecektir.

Çekme Belgeli Araç Alınır mı?

Çekme belgeli araç hurdaya ayrılmış değildir ve yeniden trafiğe çıkması mümkündür. Bu araçlar gerekli işlemler yapıldıktan sonra tekrar trafiğe çıkabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken şey aracın neden çekme belgesi almış olduğunun bilinmesidir. Bunun pek çok nedeni olabilir. Uzun süre kullanılmayacağı düşünülen araçlar, kaza yaparak ağır hasar gören araçlar ve sadece arazide kullanıldığı için trafikten çekme işlemi yapılmış olabilir. Bunlar gibi daha değişik nedenlerden dolayı da çekme işlemi yapılmış olabilir. Aracı bir gün tekrar satmak isteyeceğiniz düşünerek nedenini öğrenmeden çekme belgeli aracı fiyatı uygun olduğu için almamak akıllıca olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Çekme Belgeli Aracın Borcu Olur mu (2 Yorum)

  1. Konu hakkinda bi bilgi alabilirmiyim sizden aceba arac trafikten cekildikten sonrami muayne ucreti cikiyo yoksa cekme belgealdiktan onceki muayne borclarimi cikiyo