" />

Vergi borcu olan araç muayene olurmu

Araba demek masraf demek. Özellikle de muayene zamanı yaklaştıkça bu masraflar nedeniyle araç sahipleri ciddi sancılar çekiyorlar. Şimdiye kadar aracı tamire, bakıma masraf etmeden kullandıysanız, vergisini sigortasını umursamadıysanız cebinizden tonla para çıkacak demektir.

Muayene sürecinde hangi masraflar etmeniz gerekiyor ?

Bu işin en ucuz kısmı muayene ücreti. Sadece bununla kurtulursanız ne ala ! Ama uzun süredir aracınıza sadece bindiyseniz, diğer işlemleriyle pek ilgilenmediyseniz çıkacak masraflardan dolayı satılığa çıkarmayı düşünebilirsiniz. Zaten araç satanlara soruyoruz, “neden sattın ?” diye, “muayenesi yaklaştı” diye gerekçe gösterenler oluyor.

Araç muayeneden geçemeyince trafikte korkarak dolaşmaya başlarsınız, çünkü muayenede “ağır kusurlu” veya “emniyetsiz” araçların trafikte dolaşmaları yasaktır. Trafik polisi yakalarsa “ tam da ben tamire gidiyordum” demenize bakmaz cezayı basar ve sizi muayeneye yönlendirir. Muayeneye gitmezseniz de aracınız trafikten men cezası alma riskiyle karşı karşıya kalır. Yani muayeneden kaçış yoktur.

Muayenede ise lastiklerin diş izinden far ampulünün duyuna kadar bakılmaktadır. Bu nedenle muayeneye götürmeden önce aracın komple bir kontrolden geçmesi gerekir. Çoğu araç sahibinin bildiği üzere sanayiye ne diye gidersiniz, ne diye çıkarsınız belli olmaz.

Bugüne kadar umursamadığınız koyu egzoz dumanı, vitesin zor geçmesi, motordan ses gelmesi, aracın zaman zaman sarsıntılı çalışması veya çok yakması gibi sorunlar çözümü elzem maliyetli arızalar olarak karşınıza çıkabilir. Bu maliyeti karşıladıktan sonra “satsam daha iyiydi” veya “madem bu kadar masraf edecektim bu zamana kadar ne diye katlandım bunlara” gibi düşüncelere sahip olabilirsiniz.

Tüm bu sayılanlar aracını epey ihmal edenler içindir, yoksa aracına bakan kişilerin yok yere endişelenmesine gerek yok. İşin bir de vergi ve sigorta yönü var elbette…

Vergi borcu olan araç muayene olurmu

Devlet baba alacağını almadan peşinizi bırakmaz. “Param olunca yatırırım” diye ödemeyi ertelediğiniz vergi borçları ve trafik cezaları (OGS ve HGS dahil) araç muayenesinde karşınızda çıkacaktır. Sistemde borcunuz gözüküyorsa aracınız sağlam dahi olsa aracınızı muayeneye sokamazsınız.

Yani bırakın muayene edip eksikleri söylemeyi, muayeneye bile alınmazsınız. Peki ne yapacaksınız ? Ya ödeyecek veya yapılandıracaksınız. Yapılandırdığınızda borcunuz silinmiş olmuyor ama sistemde görünmediği için aracınızı muayeneye sokabiliyorsunuz.

Diyelim ki Temmuz ayında muayeneye gittiniz. O ayda da MTV ödemesi var. Henüz ödeme yapmasanız da MTV ödemesinin son günü geçmeden size borç çıkarılmayacağı için aracınızı muayeneye sokabilirsiniz. MTV’yi ödemeyip randevuyu Ağustos’a alırsanız aracınız muayeneye alınmaz. Ocak ayında da benzer bir durum vardır. Gününü geçirmediğiniz takdirde o senenin MTV’sini henüz ödemeseniz de muayeneye girersiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın