" />

Araç trafiğe açık karayollarında kullanılamaz ne demek

Muayene İstasyonları’nda aracınızı muayene ettirdikten sonra size muayene raporu verilecektir. Aracınızda bir eksik, kusur var ise bunlar muayene raporunda yer alacaktır.

Araçlar muayene sonrasında dört gruba ayrılır:

Kusursuz

Aracınız her türlü şarta uyuyor, eksiği yok ise muayene raporunda “Kusursuz” yazacaktır. Bu raporu bir sonraki muayene zamanına kadar saklayınız. Başkaca yapmanız gereken bir şey bulunmamaktadır.

Hafif Kusurlu

Eğer muayenede hafif kusur bulunursa muayenede “Hafif kusurlu” yazacaktır. Bu da “Kusursuz” ile aynı şeydir. Aracınızı tamir ettirmeden kullanabilirsiniz.

Ağır Kusurlu (Geçici Kusurlu)

Aracınızda önemli eksik ve hatalar varsa muayene raporunda “Geçici kusurlu” yazacaktır. Bu aracınız “Ağır kusurlu” demektir. Bu nedenle aracınızı tamir ettirmeden trafiğe çıkmanıza müsaade edilmez. Mevzuatta nelerin hafif kusur, nelerin ağır kusur kabul edileceği bellidir. Şubeden şubeye, kişiden kişiye değişmez.

Muayene raporunda “Geçici kusurlu” yazan araçlara bir ay içinde yeniden muayeneye gelmesi söylenir. Bu süre içinde aracınızı tamir ettirip muayeneye götürürseniz ikinci muayenede sizden muayene ücreti alınmayacaktır. Eğer bir aydan sonra götürürseniz veya yine ağır kusur çıkarsa yeniden muayene ücreti alınacaktır.

Emniyetsiz

Aracınızda can ve mal emniyetini tehlikeye atacak derecede bir kusur var ise muayene raporunda “Emniyetsiz” yazacaktır. Aracınızı bir ay içinde tamir ettirip muayene tekrarına götürdüğünüzde bu seferki muayene için muayene ücreti ödemezsiniz.

Özetle aracınız ağır kusurlu veya emniyetsiz çıkarsa muayene tekrarı gerekir. Aracınız muayene tekrarına kalırsa, verilen bir aylık bu süre zarfında muayene süresinin bitmesinden ceza almazsınız fakat yine de aracınız trafiğe çıkamaz, aracı bu haliyle kullandığınız için ceza yersiniz.

Eğer aracınız ticari araçsa ve muayene tekrarına kaldıysanız muayene raporuna “Araç trafiğe açık karayollarında kullanılamaz” yazılacaktır. Bu arabanız pert oldu bir daha kullanılamaz değildir, tamir ettirip muayeneden geçebilirsiniz.

Böyle bir durumda en çok merak edilen soru şu “Araç trafiğe açık karayollarında kullanılamayacaksa ben aracı tamirhaneye nasıl götüreceğim”. Cevabı da “Kurtarıcı“ ile. Yani aracı bir kurtarıcıya yükleyerek tamire götürebilirsiniz, aksi halde çevirmeye yakalanırsanız ceza yersiniz.

Şu da akla gelebilir “Polis aracımın durumunu nereden bilecek de çevirecek ?”. TÜVTÜRK Muayene İstasyonlarındaki muayeneden aracınız “Emniyetsiz” raporu ile (Rapor onaylanmaz sadece “emniyetsiz” etiketi yapıştırılır) çıkarsa bu Trafik Zabıtası’na bildiriliyor. Bu nedenle polis sizi çevirebilir.

Görüldüğü üzere muayene raporuna “Araç trafiğe açık karayollarında kullanılamaz” yazması geçici bir sorun olsa da pek istenen bir durum değil. Bu yüzden muayeneye gitmeden önce nelerin ağır kusur olduğunu, hangi durumlarda “emniyetsiz” raporu verildiğini öğrenip önceden arabayı tamir ettirmek gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın