" />

Şarj dinamosu arızası nasıl anlaşılır

Parça aracın motor kısmında akü ile birlikte çalışmaktadır. Görevi akünün çalışır durumda sürekli olarak şarj olmasını sağlamaktadır. Eğer görevini yerine getiremezse aracın elektrik aksamında sorunlar yaşanabilir. Yaşanabilecek en önemli sorun motora gerekli elektriğin gitmeyerek stop etmesine neden olmasıdır.

Şarj dinamosunda bir sorun yaşanıyorsa ilk bakmanız gereken yer gösterge kısmıdır. Gösterge kısmında kontak açıldığında yağ lambası ile birlikte şarj göstergesi ilk yanan lambalardır. Yeni araçlarda daha fazla ışık birlikte yanmaktadır.

Eğer bu ışık yanıyorsa dinamosunda bir sorun yok demektir. Araç için aküden alınan ilk elektriğin ardından gerekli olan elektriği sürekli olarak üretmektedir. Klimanız, radyo çalarınız kısaca araçta elektrik ile çalışan tüm parçalar bu parçanın görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi ile görevini yerine getirecektir.

Dört parçadan oluşmaktadır. şarj dinamosu yani alternatör, regülatör, diyotlar ve şarj göstergesidir. Bu gösterge genelde araç ekranında bulunur ve akü işareti ile gösterilir.

Şarj dinamosu arızası belirtileri

Bu parça kontrol edilecekse ilk olarak akü ile olan bağlantı kesilmelidir. Yani kutup başlarını çıkarılması gerekir. İlk kontrol edilecek yer kayış kısmıdır.

Ne çok sıkı olmalı ne de çok gevşek. 1 ile 1,5 santim bir boşluk bulunmalıdır. Sıkı olursa yatağın ve bilyaların bozulmasına neden olurken, gevşekse gerekli elektriği üretme sorunu yaşanmaktadır.

Ayrıca parçanın içerisinde bulunan ve elektriği üretmeye yardımcı olan kömürler bittiğinde şarj işareti yanacaktır. Bu lambanın yanmasının bir diğer nedeni ise bağlantı kablosunun kompasıdır.

Ayrıca sorun yaşandığını gece araç lambalarını yaktığınızda güç kesintisi olmasıdır. Eğer bu şekilde aracınız da gelişmeler yaşanıyorsa şarj dinamosunu kontrol ettirmeniz faydalıdır. Ve gerekli tamirini yaparak güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın