Oto Hoparlör Cızırtı Yapıyor Sorunu Çözümü

Araçlarda kullanılan oto hoparlörler çok farklı şekillerde ve özelliklerde üretilmektedir. Oto Hoparlör Cızırtı Yapıyor Sorunu Çözümü ile ilgili araştırma yaparken öncelikle kullandığınız hoparlörün patlak olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca oto hoparlörün doğru bir şekilde aracınıza yerleştirildiğinden emin olmanız gerekiyor. Oto ses sistemlerinin satın alınması sürecinde, sonradan yaşanabilecek sorunlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Piyasada yer alan onlarca marka arasından seçim yaparak aracınıza taktırdığınız hoparlörler, bir süre sonra cızırtı yapmaya başlayabilir. İşte bu sorunun çözümü için yazımızın devamında paylaşacağımız bilgiler sayesinde destek alabilirsiniz.

Oto hoparlörlerde bass vurulduğu anda amfiye ses yüklenir. Akünüz, bu yüklenmeyle beraber araca aynı anda enerji sağlar ve karşılık veremeyebilir. Bu durumda hoparlörden cızırtı gelebilir ve mutlaka değiştirilmesi gerekir. Ayrıca hoparlör sisteminizin zarar görmemesi için filtre kullanmanız önerilir. Manyetik cihazlar, hoparlörden gelen sesi sırtlar ve yüksek frekanslı olsa dahi rahatlıkla dinlenebilir. Ancak bu durumun tam tersi olarak aşırı yüklenmeye bağlı cızırtılar da ortaya çıkabilir.

Oto Hoparlör Cızırtı Yapıyor Sorunu Çözümü konusunda ayrıca araç çalıştığı anda hoparlörden ses gelmesi gibi şikâyetlere fazlasıyla rastlanmaktadır. Bu durum gerçekten de can sıkıcıdır. Benzinli araçlarda daha çok yaşanan bu durumun asın nedeni şase eksikliğidir. Bu sorunu çözmek amacıyla aracın şasesi ile teybin şasesini birleştirmeniz gerekiyor. Eğer bu uygulamadan sonra ses kesilmiyorsa, teybin şasesiyle amfi çıkışının şasesini birleştirmeniz yeterli olabilir. Yapılacak bu işlemle ses tamamen kesilebilir. Yine de sesin kesilmediğini görüyorsanız teybin aküyle bağlantı arasında bulunan RLC devresinin bağlanması gerekecektir.

Aracınızın ateşleme sisteminde herhangi bir kaçak sorunu yoksa cızırtı ya da motorun sesinin gelmesi gibi problemlerle karşılaşmazsınız. Araç sahipleri en çok bu konuyla ilgili araştırma yapmaktadır ve Oto Hoparlör Cızırtı Yapıyor Sorunu Çözümü ile ilgili güvenilir kaynaklar aramaktadır. Sizlerle paylaştığımız bu bilgileri kullanarak cızırtı sorununu engelleyemiyorsanız, aracınızın teknik destek alması gerekebilir. Ya da elektronik oto sistemlerinin tekrar kontrol edilmesi uygun olacaktır.

Amfilerin araçtaki yeri çok önemlidir. Eğer havasız kalıyorsa ya da alt veya üstten döşemeye temas ediyorsa aşırı ısınacak ve cızırtıya neden olacaktır. Bu yüzden korumalı amfi kullanmalı ve tesisatı kuran kişiye de bu durumu hatırlatmalısınız. Ayrıca cızırtının wooferdan mı yoksa komponentlerden mi geldiği araştırılmalıdır. Amfinin sağlıklı bir şekilde hava alması sağlandıktan sonra sorun devam ediyorsa kullanılan kablo setinin kontrol edilmesi gerekir. Son olarak hoparlör cızırtı yaparken amfiden çıkan hoparlör kablolarının yerini değiştirerek çözüm bulabilirsiniz. Oto Hoparlör Cızırtı Yapıyor Sorunu Çözümü bu şekilde uygulanmakta ve uzun süreli kullanılmaya devam edilebilmektedir. Sizler de yaşanabilecek olan bu tür sorunlarla ilgili tavsiyelerimiz dâhilinde hareket edebilir ve oto hoparlörünüzdeki cızırtı sorununun önüne geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Oto Hoparlör Cızırtı Yapıyor Sorunu Çözümü (1 Yorum)

  1. Sa benim o irana teyibim var görüntülü. Ben bunu eve bağladım ses sistemine anfiye bağladım sıkıntı yok çalışıyor ama teyibin ses çıkışını haporlöre bağladım ama cızırtı yapıyor söküyorum ses kesiliyor acaba cözüm olarak ne yapa bilirim