" />

Opel insignia 1.6 dizel otomatik kullanıcı yorumları

Alman üretici Opelin D segmentinde yani orta sınıfta temsil eden insignia modeli nihayet 1,6 Dizel Otomatik versiyonuna kavuştu. Ve şuan bu aracı test edeceğiz sizlerle birlikte. Aracın etrafında dönerken size teknik özelliklerinden bahsetmek istiyorum. İnsignia boyut olarak herhangi bir değişikliğe sahip değil. Sadece 1,6 Dizel Otomatik olarak geldi, 4842 mm uzunluğa 1856 mm genişliğe ve 1498 mm yüksekliğe sahiptir.

D segment bir araç, 273mm dingil mesafesi mevcuttur. Şimdi size önemli olan tabi ki bu tür araçlarda özelliklerden bir tanesine bakmak istiyorum. Bagaj hacmi, bagajı isterseniz şuraya basarak açabiliyorsunuz, isterseniz anahtarda da bir buton var. Bagaj hacmi 500 LT, 5 kişilik oturma düzenine sahip. Ama arka koltuklar katlandığında 1015 LT’ye kadar yükselmektedir. Şuradaki tutanakla bagajı rahat bir şekilde kapatabiliyorsunuz.

Sedan gövdeli test aracımın OTLC gövde kitine sahip. Bu gövde kitinin içeriğinde önde, yanda ve arkada etekler. Bunun yanı sıra arka spoiler mevcuttur. Otomobilin donanımı ise sport donanım olarak geçiyor. Bu donanımda ise standart donanımda 19 inç jantlar var. Test aracımızda ise 20 inç jantlar bulunmakta. Spor deri direksiyon, sunroof, geri görüş kamerası ve özel spor koltuklar mevcut.

Dilerseniz şimdi biraz aracın içini inceleyelim. Her zamanki gibi önce sürücü kapısından başlıyorum, kapı içerisinde çeşitli belirtili ayna, cam kumanda ve bir tane yeterli büyüklükte ve genişlikte eşya gözü bulunmakta. Bose ses sistemi dikkat çeken özelliklerden bir tanesi. Alaşımlı pedal kitinden bahsetmiştim, sport donanıma özel. Alman otomobillere aşık olduğum üzere far kumandaları direksiyon simidinin sol tarafında. Spor koltuklar ve koltuklar elektrik ayarlı aynı zamanda hafızalı sisteme de sahiptir.

Aracın içine geçip oturuyorum, kapıyı kapatıyorum. Kapı kapama bölümündeki şu ayrıntı dikkat çekiyor, gayet güzel bir tasarım. Anahtar cebimde o yüzden sadece butona basarak, motoru çalıştırabiliyorum. Göstergeler sade ve kolay okunan bir yapıya sahip. Deri direksiyon simidine sahip. Vites topuzu sport modelin özellikleri arasında. Daha önceki insignialarda eleştirdiğim şu sistem, sadeleştirilmiş ve kullanımı kolaylaştırılmış ana menüsü buradan radyoya girip çok kolay bir şekilde, istasyonun örneğin 100 yazarak 100.0 istediğiniz kanalı açabiliyorsunuz. Home tuşuyla tekrar genele dönüp, navigasyondan trafik bilgisi alabiliyorsunuz.

Aynı zamanda sistemde çok çeşitli ayarlarda mevcut. Burada her türlü ayara ulaşabiliyorsunuz. Bu arada apple car play’e entegre edilmiş durumda ve bu sayede cep telefonunuzu sisteme tanıtıp çok daha kolay kullanabiliyorsunuz. Klima sistemi hemen aşağısında. Bu aracın özelliği de en önemli özellik 6 ileri tork konvertörlü şanzımana sahip. Elektronik park frenine yer verilmiş. İki adet bardaklık ve şurada açılan bir adet kol dayama içinde usb ogs girişi ve bir adet 12v giriş mevcut. Torpido gözü yeterli büyüklükte denebilir, bu segmentteki bir araç için.

Yolcu kapı içi de aynı sürücü kapı içi gibi geniş denebilecek eşya gözüne sahip. Şimdi isterseniz bir de arka koltuklara göz atalım. Arka kapıyı açıyorum, önce kapı içini inceliyorum. Elektrikli cam butonu, geniş sayılabilecek bir eşya gözü var. Ayrıca şurada da bir perde mevcut gayet fonksiyonel. Koltuk sırtlarında cepler var, bunlarda işe yarayan donanım özellikleri arasında. Ayrıca şuradan bir kol dayama açılıyor. Kol dayamada da iki adet bardaklık ve şurada da bir eşya gözü var. Bunlar çok yararlı donanımlar. Üç yetişkin için biraz sıkıntılı olabilir iç mekan. Çünkü şurada şaft çıkıntısı var. Öte yandan havalandırma buraya da üflüyor, o da bir avantaj. Oturacağım koltuğa ama önceki insignialardan da herkesin bildiği üzere diz mesafesi son derece yeterli.

Ancak şu şekilde size göstermeyi umuyorum, baş mesafesinde biraz sıkıntı söz konusu. Omuz mesafesi ise eğer iki kişi oturursa bir sıkıntı yaratmıyor. 1,6Lt’lik turbo dizel motor, 136 beygir güç üretiyor. 3500/4000 devir dakika da. Aracın motorunun maksimum torku ise 2000/2250 devir bölü dakika da 320nm. Opel yetkilileri fabrika yerlerine göre sedan karoserde şehir içinde 6,5, şehir dışında 4,1 ortalamada ise 5 LT/100 km yakıt tükettiğini belirtiyorlar. Bizim yaklaşık 750 km’lik bir kullanımımızda ortalama yakıt tüketimi 7,2 LT/100 km olmakta ortalama hızımız 53 km/saatmiş. Yani bu araç, fabrika verisinden ziyade normal yol koşullarında kullanıcı tüketiminde 6,5-7 LT/100 Km tüketecektir.

Dilerseniz şimdi insignia 1,6 Dizel otomatikte bir tura çıkalım. Otomobilin şasi sistemi sayesinde sport, tour ve eğer hiçbir şeye basmazsanız normal mod sürüş özellikleri söz konusu. İstediğiniz sürüş modunu seçebiliyorsunuz. Örneğin sportu seçtiğinizde daha belirli hızlı bir kullanım, performanslı kullanım elde edebilirken süspansiyon da sertleşiyor. Tour’u seçtiğinizde daha konforlu, daha düşük devirde vites değiştiren bir şanzımanla kullanıyorsunuz otomobili. Eğer hiçbiri seçili değilse normal yani otomatik modda gidiyorsunuz. Motor şanzımanını beğendim.

İsterseniz sol tarafa çekip, vites kolunu manuel olarakta şuan manuel 5’teyiz, 4’te 3’e hızlı bir şekilde alabiliyorsunuz. Şuan 3’te hızlanıyorum, 4’e atabiliyorsunuz. Hızlı değişebiliyor ve sarsıntısız değişiyor. Bu hoşuma giden bir özellik oldu. Zaten düşük silindir hacimli dizel otomatik seçenekte her zaman müşteriler tarafından talep edilen seçenekler o yüzden, bu model insignia’nın en çok satan versiyonlarından biri olacaktır hiç şüphesi. 135gr/km emisyonu mevcut bu motorun.

Kullanıcıya sunduğu performans değerleri ise şu şekilde 200 km/saat maksimum hızı var 1,6 Dizel otomatiğin. 0/100 km hızlanması ise sedan gövdede 10,9 saniye gibi bir rakam. Dilerseniz şimdi editör arkadaşım Tarık’ın gerçek yol şartlarında profesyonel test cihazıyla gerçekleştirdiği 0/100 km hızlanma ve ardından da 100/0 km/saat fren testlerini izleyelim. 0/100 km/saat hızlanma verisi, fabrika verisine gayet yakın bir değer çıktı Tarık’ın testinde. Fren performansı da yeterli sayılır. Otomobilin ağırlığının 1548 kg olduğunu da belirteyim.

Yani, bu şartlar altında 136 beygir motor gayet iyi. 320nm torkuyla iyi bir performans, yeterli bir performans sergiliyor. Ayrıca motorun önemli özelliklerinden biri de az titreşimli ve düşük ses, düşük gürültü seviyesinde olması bununda gerek rölanti çalışmasında şuan olduğu gibi, gerekse hızlanmalarda tespit etmiş bulunuyoruz. Sessiz bir motor olduğunu söyleyebilirim. Bu test aracının fiyatı ise 115 bin 900 liraya gayet donanımlı, elektronik sürüş konforuyla dolu. Şerit takip sisteminden ölü noktaya, hız sınırlarını algılayan sisteme kadar elektronik sürüş destek sistemi mevcut. Çok dolu bir otomobil, 20 inçlik jantlarıyla. Sportif görünümüyle çok güzel bir otomobil. 115 bin 900 lira bu otomobil için bence makul sayılabilecek bir otomobil. Bir başka testimizde görüşmek üzere hoşçakalın.

Video için Direksiyonda ya teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın