Multitronic Şanzıman Arızaları

Otomotiv sektöründe araç kullanıcıları genel olarak ilerleyen teknolojiye paralel olarak kullandıkları araçlardan beklentilerini er seferinde daha da üst seviyelerde tutmaktadırlar. Bu durumda otomotiv üreticileri müşterilerinin beklentileri doğrultusunda araçlarını en üst seviyeye taşımayı amaçlamışlardır. İşte bu doğrultuda karşılarına onların beklentilerini en iyi şekilde karşılamaları adına şanzımanların geliştirilmesi konusu çıkmıştır.

Birçok kez gelişim gösteren şanzıman üniteleri adına en çok tutulanlardan birisi multitronic şanzımanlar olmuştur. Genel olarak standart bir tip şanzımanın dinamikliği ve ekonomikliği avantajlarını almış olan multitronic şanzıman aynı zamanda otomatik vitesin ise konforunu almış bulunmaktadır. Bu sayede motorun en uygun devir sayısından yararlanma olasılığına sahip olmaktadır.

Multitronic Viteslerde Görülen Arızalar

Genel olarak bu şanzıman tipleri yapısal olarak manuel ve otomatik viteslerden izler taşımaktadır. Buna nazaran bu tip şanzımanların arıza kaynakları gerek otomatik gerekse manuel tip şanzımanlarınki ile aynı olabilmektedir. Bu şanzımanda aynı zamanda yağın önemi büyük olmaktadır. Bir yağ banyosu içinde çalışan mekanik aksanlar, yağ azaldığı zaman belli başlı arızalar gösterebilir ve yine bu durumda şanzımanda arıza belirtisi söz konusu olabilir.

Aynı zamanda elektronik ve hidrolik kumanda sistemleri sayesinde en uygun motor devrini kullanma yetisine sahip olan multitronic vitesler, bu kumandaların işlevlerini yerine getirememesinden dolayı yine performans düşümü, vuruntu ve zamanında vites atılamaması gibi olumsuz durumları da sürücüye yansıtabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Multitronic Şanzıman Arızaları (2 Yorum)

    • Bu tur arizalarsanziman icindeki sensierden gelir yag degisiminde sanziman yikanir (su ile degil ) bu yikama sinrasinda sensor uzerinde parca kalirsa olabilir..veya bu multitronic sanzimanlarda sanziman icinde bulunan elektronik beyine yag gelirse aruza verir zaten yag gelmisse elektronik beyini degistirmek gerekir..